- fre 10 okt 2014, 19:38
#906414
EjS skrev:ER: då är du inte välkommen i Danmark då vinterväglag är = regn. Där passar de här otroligt dåliga centraleuropäiska däck inte bra (som iövrigt fungerar suveränt på snö).
;)
Konstaterar bara fakta.
Nordiska vinterdäck(dubbfria) är tillåtna i Danmark sist jag kollade och ev dubbförbud påverkar inte för åker man söderut så har man givetvis en extra reservuppsättning Hakka R2 liggandes.
Påstod inte att skräpet inte fungerade hjälpligt på snö, bara att bor man i Sverige så är det inget att fundera över då man köper däck anpassade för nordiskt klimat inte centraleuropeiskt och i princip all krut är lagd på hög hastighet samt våta och torra vägbanor.
Finns liksom inget att fundera över då vi har MAX 130km/h dessutom så behov att köra fortare/betydligt fortare inte finns om man inte bor i fjollträsk och är så lat att man inte kan anpassa sig och åka 15 minuter tidigare till jobbet då det kan hända man fastnar i "röda vågen" när man håller på hastighetsgränsen.
Hellre "bara" 17% längre bromssträcka än katastrofala 35% OM jag tvingas välja.
XC70II D5 Summum AWD -08 Polestar LED/xenon edition. Twinpipe med MY14 facelift, 3X NBB 225 Alpha Pro LED 165W på Qpax-båge, MY13 LED belyst R-design växelkonsoll, Erakir DC 19".
Sidescuffplates, inslag av godbitarna från MY11, MY13 invändigt..