Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#831239
Har sett ett antal bussar och långtradare som blir stående och däcket slirar... däcket, man ser ju från ett håll så jag blir lite nyfiken, är det bara drivning på ett enda hjul av alla tjugotal en långtradare kan ha??? Hur har konstruktören tänkt här, är det en särskilt bra idé att ha drivning på ett hjul när man har många många ton last och helvete på alla andra hjul borde man inte ha typ åtthjulsdrift minst åtminstone?
Stod bakom en buss häromdan oxå i en liten backe, hjulet som stod på den enda isfläcken slira som bara den, de andra hjulen var helt stilla, han kom inte en tum ur fläcken, finns det ingen teknik mot detta?
#831245
Två hjul driver. Om ett hjul slippar ska den ju gå in med bromsarna och köra låtsasdiffbroms. Måste varit en jävligt gammal häck eller nåt fel på den. Det går att få AWD-system men det är precis som för personbilar, det kostar vikt soppa och inköpspris. På kommersiella fordon tar du inte det om det inte gäller din dagliga drift.
#831248
Vanligtvis är det bara en drivaxel. På lastbilar i entreprenadjobb kan man ibland ha ett litet "extrahjul" som trycker uppifrån på drivhjulet och överför kraft till boggiehjulet. Den anordningen brukar manövreras med tryckluft och är nog bara tänkt i tillfälliga situationer. Detta har funnits i många år och jag själv är inte uppdaterad på området. Det kanske finns andra lösningar i dag? Sedan finns ju rena terrängbilar med "multidrivning" också, men då är det oftast militära fordon. Terrängbilar och entreprenadfordon har diffspärr eller diffbroms.
Men normalt har bussar och långtradare bara en drivaxel.
#831281
Oftast har man bara en drivande axel på
Bussar och lastbilar. Men man kan låsa diffen på lastbilar så att man får samma drivning på båda sidorna av lastbilen. Nackdelen med lastbilar som har tandem drift är att man kan inte lyfta upp stöd axeln och då får lastbilen mycket sämre vändradie, mycket svårare att manövrera i trånga utrymmen eller går inte alls att backa eller köra in där det är trångt om utrymme. Ibland behöver man manöverbarheten i bland framkomligheten. Har man bra däck på lastbilen så klarar man oftast med en drivande axel.
Sen kan man ha sandspridare på eller onspot kedjor på lastbilen som ökar framkomligheten på dåligt underlag.
#831308
Sisu har, vad jag vet som enda lastbilstillverkare i världen, med möjlighet att lyfta stödaxeln.

En långtradare som går i fjärrtrafik har inte mycket att vinna på fler drivhjul. Däremot har man en del att förlora i form av bränsleekonomi och som jjt skriver, sämre manöverbarhet.

En trailerdragare (t.ex.) med enkel bakaxel kan inte lasta lika mycket ovanför drivhjulen som kollegan med boggi kan. Och han som har boggi på bilen kan trycka på en knapp, lyfta stödaxeln och magiskt få betydligt högre vikt på drivaxeln än vad man egentligen får ha. Då åker man vidare medan öststataren med sin snikbil står kvar och slirar.

En orsak til att bussar ibland är värdelösa på vintern är att man prioriterar handikappanpassning och sånt framför framkomlighet på vintern. Det brukar resultera i låggolvsbussar med motorn placerad på ena sidan, och mycket lite vikt på det andra drivhjulet. Sen är man inte heller främmande för att beställa bussar utan diffspärr eller med antispinn som inte går att koppla ur. Man vågar inte anförtro sånt åt chaufförerna.

Däremot har det börjat komma lastbilar med drift även på framhjulen, det sker då hydrauliskt och upp till en viss hastighet. Det är heller inget man har någon större nytta av i fjärrtrafiken.
Användarvisningsbild
av NayaBeach
#831336
Bodde i Mexico några år. Verkade som de allra flesta hade drivning på de fyra bakre. Trailerdragare nästan alla där. Mer typ amerikansk stil på 'traktorerna'. De lyfter aldrig ett hjulpar. Bränsleekonomi verkade inte högprioriterat. Dessutom verkade de köra utan hastighetsspärr. Inte ovanligt med ekipage uppåt 120km/h. Vaya con Dios...
#831342
Rådlös skrev:Vanligtvis är det bara en drivaxel. På lastbilar i entreprenadjobb kan man ibland ha ett litet "extrahjul" som trycker uppifrån på drivhjulet och överför kraft till boggiehjulet. Den anordningen brukar manövreras med tryckluft och är nog bara tänkt i tillfälliga situationer. Detta har funnits i många år och jag själv är inte uppdaterad på området. Det kanske finns andra lösningar i dag? Sedan finns ju rena terrängbilar med "multidrivning" också, men då är det oftast militära fordon. Terrängbilar och entreprenadfordon har diffspärr eller diffbroms.
Men normalt har bussar och långtradare bara en drivaxel.
Robsondrive heter det systemet.
#831399
Smart grej onekligen. (svensk uppfinning?) Att inte bussarna har det, de har ju ständigt problem vintertid. Förresten hur är det med vinterdäck och buss/lastbilar, får de ha dubbdäck på drivhjulen eller är det alltid förbjudet? Måste de ha vinterdäck på alla hjul?

Tips: Lyssnar man mkt på radio är Tu[…]

240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Kan tillägga att efter jag bytt tändspol[…]

Anliggande frambroms 740

Hej! Upplever att frambromsen känns lite anli[…]

installera dragkrok

Säkringen är en 40 A. J.case kallas type[…]