Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av chevy55
#759934
Hej har försökt få igång min hastighetsmätare ett tag nu utan resultat. vlådan jag har är en m45 med vajerstyrd hastighetsmätare.

Det var min kamrat som skröv av vajern utan att kolla hur den satt innan pga vlåde byte som aldrig blev av innan fungerade mätaren

vajern ser ut som en vanlig moppe vajer fast i större skala, och det sitter fast ett fäste för vajern som skruvas fast brevid med m6 skruv. vajern är också gängad såklart.

när jag skruvar ditt vajern så går det bra i början men sen följer hela vajeranlutningen med runt (ska det sitta någon bricka där. finns ett spår) då har jag slutat skruva och skruvat fast vajerfästet som man skruvar fast brevid men m6 och provkört utan resultat ????:( väldigt tacksamm för snabba svar och bilder eller sprängskisser
Kolvringar etc b4b

Dom kom ut,skall det inte vara låsbricker ti[…]

Däckdimension Volvo v90 2025

På min gamla hade jag 17 vinter och 22 somma[…]

Har du provtryckt motorn?

460 T5 AWD

Trist att du inte kan slutföra. Hade vart kul[…]