Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av 5cylindrar
#535321
Vilka marginaler har återförsäljare då de säljer Volvo? Jag tycker diskussionerna kring rabatter och prutbarhet är intressanta. För att veta hur mycket man verkligen kan pruta måste man ju få känslan för hur mycket en återförsäljare faktiskt tjänar på att sälja en bil (i första hand V70). Vilken marginal tror Ni en återförsäljare har på en normalt utrustad V70?

Att föredra är att utgå från priserna på volvocars.se eftersom återförsäljares egna prislistor tenderar att variera dem emellan.
Användarvisningsbild
av Variosboy
#535644
Hur mycket marginal en affär har på en vara är bara en faktor av många som avgör hur mycket rabatt man kan få..
Har själv jobbat inom hemelektronikbranchen tidigare, och det fanns väl ingen färdig formel för rabatter, men man kan väl säga att följande är avgörande:

- Är kunden en återkommande kund?
- Är kunden bra att ha å göra med, trevlig osv?
- Kommer kunden att lämna in sin "pryl" på lagning/service här eller någon annanstans?
- Och såklart marginalen på produkten.
- Konkurensen (varför ska jag krypa under alla andra i pris)?
- osv osv osv..

Inget direkt svar på din fråga om marginalerna i rena siffror, men ändå...
DennisCA's Volvo 850 -97

Nåjaa efter en massa preppande, prime:ade me[…]

Ett vanligt förekommande bekymmer är att[…]

Vårda v90 2025

Hej, har en v90 som nu gått 1600 mil sen L[…]

@fjohan82 , Sett det där med mattorna p&arin[…]