Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#527138
Ja, man behöver verkligen se över alla dessa subventioner!!

Idagens läge så skall inte en etanol/bensin och gas/bensin bil få någon som helst subvention överhuvudtaget! Den skall bestraffas som vilken bensinare som helst. År 2011 skall man inte behöva bli påtvingad bensin när man vill ha etanol eller gas och får bensin som "reservbränsle".
Skall man ta steg bort från fossilabränslen så skall inte nya bilar komma med bensin som "reservbränsle". Tidigare har även människor köpte en 2.5FT istället för en 2.5T just för att 2.5FT har varit subventionerad och man har likt förbannat tankat bensin. Som sagt det är plånboken som styr, inte vad man tankar!!
#527369
Blackhawk skrev:I dag (Lørdag 7. mai 2011) koster faktisk 1 liter blyfri:95, hele NOK: 14.75!
Diesel ca. NOK: 13.36. Rett og slett for ille, AS Norge drar inn vannvittige
mange ekstra milliarder pga. de høye drivstoffprisene - og som ekstra
bonus pga. avgiftene - grrr..
Du får ju tillbaks alla pengarna genom oljefonden. Det är ju vi svenskar som ska klaga... ??:-/
#527475
Sharkabit: Om du menar att etanol och biogas är subventionerade i dag, så kan du ha missuppfattat lite. Det beror ju naturligtvis på terminologierna i språket. Men vissa företeelser i vårt samhälle faller under så kallad Grön Skatteväxling. Det innebär i korthet att det som är ett miljövänligt alternativ till t.ex. ett fossilbränsle skall ha lägre skattesats. Som i all annan politik, så går det långsamt och i tider med "snålblåst" så förtränger man gärna nya beslut om lägre skatt på flera varor som klart kan anges som miljövänliga alternativ. Men för den skull kan man inte säga att t.ex. etanol är skattefri, för det är den inte. Den har bara lite lägre skatt än bensin.
Beslutet om Grön Skatteväxling togs i Riksdagen någon gång i slutet på 90-talet, så detta är inget nytt.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B6n_ ... C3%A4xling
#527507
Är det inte England/GB som har europas högsta bränslepriser längre alltså?

Förresten så kan jag förstå hur/att norska politiker tar ut mye skatt trots att man har mye olja og gas; landet er så stort og glesbefolkat. Men ändå har de fungerende kommunala färdmedel över hele landet. För att inte tala om alla broar og färjor på västlandet..!! Enormt kostsamt!
Oljefonden ($3 biljoner, om jeg ikke missminner mig) är till största delen låst för löpende utgifter. Fondens medel ska användas av senare generationer för att försvara välfärden. Under tiden används fondens medel på olika marknader, och i olika företag, med förbehåll att oavsett vad företaget skall producera ska de vare med henvändelse till skonsamhet mot naturen. Där oljefonden investerar finns alltså ett godt etiskt tänkande i hela produktionen.
Finns en SVT dokumentär om detta.

M V H
---> Matz

[squote=koolizz post_id=1622649 time=1766146780 us[…]

Volvo 850 som ej startar

Har du testat om bilen startar i nödprogramme[…]

Frågade om på min -18 S60,gammla karos[…]

Svarta lådan som syns? Nån HF till mob[…]