Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av RCE
#407998
Vi har två mackar som ligger mitt emot varandra och på den ena kostar en liter E85 8,89/liter, inget konstigt med det. Den andra macken är en Preem-station och där kostade en liter E85 13,75 förra veckan och denna vecka har priset gått ner till först 13,67 och slutligen i fredags till 13,62 ....undra hur många liter de säljer per dag? :lol:
av MattiasD
#408247
RCE skrev:Vi har två mackar som ligger mitt emot varandra och på den ena kostar en liter E85 8,89/liter, inget konstigt med det. Den andra macken är en Preem-station och där kostade en liter E85 13,75 förra veckan och denna vecka har priset gått ner till först 13,67 och slutligen i fredags till 13,62 ....undra hur många liter de säljer per dag? :lol:
De verkar ha satt bensinpris på E85. Det är inte bara skyltningen som är fel? Eller tar de verkligen 13,62 kr? Hur som helst är det klantigt eftersom det pågått en tid. Har de som jobbar på en mack ingen koll på vad som är rimligt? Ingen liten klocka som ringer?
Användarvisningsbild
av CarMan
#417213
kanse är så att dom har avtal med komunen???
när man förhandlar soppa priser så brukar den som har högst rabatt vinna.
Volvo 740 fördelare

Är det lh2.4 i nya motorn så borde de v[…]

Värme i kupén laddhybrid

Vad har du för tillskottsvärmare är[…]

Ja , det är enkelt att jobba med vänster[…]

Läser av med Icarsoft cr Max och Biltemas kod[…]