Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av iigloo
#446931
Har membran på mina lock till strålkastarna, men jag får fukt ändå som täcker hela glaset?

Membranlocken ska ju ta bort fukt? Hur kan det inte fungera. Lika på bägge lyktorna.
#446958
Hej!

Jag har precis kommit från garaget där jag grejade med mina Bi-Xenon ljus på V70:in.
Jag har endast problem med höger strålkastare. Lampsockeln till parkeringsljuset var ganska trasigt så det glipade ganska bra mellan insats och gummiring/packning. Så det blev att köpa ny sockel på volvo idag. Sen tätade så bra jag kunde med silikon runt så att det ska bli tätt där. Upptäckte att om det regnar så rinner det vatten mellan huv och framskärm och rätt ner på lampsockeln till parkeringen....inte undra på att det typ har runnit fukt innanför strålkastarglaset. Får se om det hjälper.

Rekommenderar att du kollar upp alla tätningsringar runt blinkers- och parkeringsljussockeln.
Jag gjorde så att jag tog bort helljus lampan och blinkersen och satte en minihårtork riktandes i hålet för helljuslampan. På så sätt blir det full cirkulation i strålkastaren och fukten försvinner. Det kanske är separat blinkers och parkeringsljus på S80? Kan ju vara så att tätningen mellan strålkastarglas och insats är torr och sprucken. Ta då bort strålkastaren och silikona runt om du inte vill byta tätning.

Hoppas du lyckas!
#447381
Har kollat nu och blinkershuset är separat. Parkeringsljuset sitter vid helljusreflektorn och samma hus som strålkastarna. Det är två lock till varje strålkastarhus.

Jag tog bort locken och gjorde rent dem. Sen körde jag en stund med locken av och helljusen på. Sen fick bilen stå med fronten i solen. Sen monterade jag på locken igen. Hoppas det funkar :/
#652309
Har haft problem med fukt i ena strålkastaren till vår V50 (exonljus) bilen 2.5 år gammal. Bilia vägrade erkänna att det var ett ursprungligt fel. Dom har aldrig hört om några problem med strålkastarna Lamphuset är väldigt lätt att montera ut. Så jag tog ut den och monterade bort alla lock. Blåste med en värmefläkt för att torka ut den. Tätade med silikon runt om. Detta hjälpte inte. Efter ett antal gånger upprepat samma procedur med nedslående resultat så gjorde jag en noggrann inspektion med förstoringsglas. Upptäckte en spricka lamphuset som jag trott var en gjutkant. Tätade den med silikon nu är det tätt. Hävdar fortfarande att det är ett ursprungligt fel då det är praktiskt omöjligt att komma åt med yttre åverkan på lamphuset utan att ta ut det(hade aldrig tagits ut)
#652558
fukt vandrar alltid mot kallaste ytorna och är ytan under daggpunkten - så fälls imma och vatten ut.

det finns egentligen bara 2 alternativ. helförseglat modell radiorör där vakumet finns kvar även efter många år och ingen plast/gummi finns i kapslingen

Eller så håller man de resonabelt ventilerat - kan man inte få det tätt så ser man till att luften kan gå in och ut ganska lätt och gärna att de kan pysa ut i toppen då vattenånga i luft är en aning lättare än torr luft.

att börja silikonlimma för att får det 'tätt' (om det inte beror på uppenbara sprickor som suger in vatten) förvärrar ofta situationen då varm luft från lamporna blir hungriga på vatten och drar in det utifrån där det har störst yta och går lättast och när lampan släcks och det blir kallt så fälls det ut - när det tänds igen så drar det åter igen fukt utifrån pga. den torrare luften och när den släcks så har man ytterligare en mängd mer fukt i lamphuset och håller man på så pumpar man sakta in mer och mer fukt kan det bli riktigt blött invändigt.

trixet är att när lampan är kall så skall det vara så ventilerat att att fukten som dunstar från de våta ytorna ändå finner väg ut ur lamphuset när det är kallt i högre takt än vad lamporna med sin varmluft drar in när de växlar men av och påslag.
#652782
Tror jag skrivit detta i ett tidigare inlägg.
Jag borrade ett 4mm hål i underkant på locken och har sedan dess inga fuktproblem.
:P
#652829
wissel skrev:Tror jag skrivit detta i ett tidigare inlägg.
Jag borrade ett 4mm hål i underkant på locken och har sedan dess inga fuktproblem.
:P
Alla fyra lock?
#652837
Perc skrev:
wissel skrev:Tror jag skrivit detta i ett tidigare inlägg.
Jag borrade ett 4mm hål i underkant på locken och har sedan dess inga fuktproblem.
:P
Alla fyra lock?
Jovisst.... :P
Förtydligar mig här:
Dom två stora locken för Hel/ halvljus, dom ute på sidorna har jag inte ens sett..... :P

Åk till ÅF så ser dom vilken nyc[…]

Byta bärande balk 940

Finns verktyg att hugga loss punktsvetsar med. Jag[…]

Nix, funkar inte i AAOS, däremot i Sensus...

Aj :-o låter inte rimligt att du ska st&a[…]