- ons 27 nov 2013, 18:30
#809349
ah, det förklarar iaf en del varför den bullrar.
raka rör är mer högljudda än rör med massa böjar på.
i detta fallet verkar det alltså som de satt på ett avgassystem med dels grövre dimension på rören, dels rakt rör isf original som har en del krökar och dels en betydligt mindre ljuddämpare längst bak (som då inte dämpar ljudet lika mycket)
allt sammantaget gör ju att den låter mer. anledningen man byter till ett sådant är mest för att man vill just det, att den ska låta mer och "sportigare".
en enkel sak du kan göra är att bara byta den bakre ljuddämparen till en större som dämpar ljudet mer, det kommer dock inte få ner det till original nivå tyvärr, men lite gör det.
ett rostfritt avgassystem av "originaltyp" ligger på runt 5000kr (mellan armbågen och knät, kan variera en hel del)
ett icke rostfritt är billigare, men så är det inte rostfritt heller, det kommer alltså garanterat rosta sönder och behöva bytas efter ett tag (beroende på kan det ta 10 år eller 3 år).
Sportavgassystem ska du undvika om du inte gillar buller.