klang666 skrev:Ja hurvida märkes resp annan verkstad är bra eller inte och vad som kollas eller inte kan ni ju fortsätta diskutera här ifall ni vill.
Mitt första inlägg handlade om att en styrled inte håller mer än 3500 mil och det tyker jag fortfarande är dåligt.
Det handlar väl om underleverantörer som i princip ska göra delen gratis och på kortast möjliga tid.. Och då är väl goodwill ett sätt att byta delen utan att erkänna att det är dålig kvalitet på den samma!?
Styrlederna på S60 håller bra mycke längre än 3500 mil. men på just din bil så har det hänt nått & den har pajat tidigare.
såna här fel kan hända på alla fabriket av bilar & alla bilens delar, därför har man garanti på bilen & inom garanti tiden byts allt gratis. där efter kan du inte kräva att nån ska byta nått gratis.
om man gör jobbet själv eller om man lämner bort jobbet till nått företag, spelar ingen roll, för garantins skull, bara servicen utförs på det sätt tillverkaren föreskriver.
uppenbarligen har inte din bill kollats/servats på det sätt som tillverkaren föreskriver, för då hadde man hittat detta fel, innan garantin gått ut.
-----------------
Servar man på Volvoverksta så har man service garanti! har du et på det stället du servar, så är det ju bar att gå tilbaka o klaga på att dom missat denna service pumkt.