Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av SolidS40
#474902
Hej!

Har problem med min Volvo S40 2.0 -97a.
I somras så gick avgasröret av ungefär i mitten under bilen. Det hängde dock kvar i fästena så jag kunde ändå köra hem bilen även om det lät åt helvete mycket. Svetsade ihop röret hos grannen och allt blev frid och fröjd igen.

Nu för någon vecka sedan så hände samma sak. Det gick av på samma ställe (99% säker), när jag fått hem bilen noterade jag att denna varningslampa lyste. http://img300.imageshack.us/img300/7994/dsc00407rt8.jpg

Drog över till grannen och svetsade ihop röret igen, det blev dock inte helt tätt, hörde jag när jag körde hem, och varningslampan lyste fortfarande.
Nästa dag när jag skall starta bilen är den helt död.
Försöker kabelstarta men när jag vrider på nyckeln får den spel och allt börjar blinka hysteriskt.

Skjuter på problemet och några dagar senare testar jag igen. Nu händer det ingenting när jag vrider på nyckeln. Allt är helt stendött. Får 12V när jag mäter på kablarna från min kompis bil men det går ner till 0V när jag ansluter dom till min bils anslutningskablar (kopplat bort mitt eget batteri).

Precis som om det vore kortslutning någonstans tänker jag. Men fattar inte hur det kan ha blivit det när den stått stilla?
Det fungerade som sagt efter svetsningen och jag svetsade med gassvets, alltså INGEN el inblandat.

Någon som har någon idé eller känner igen bekymret? Varningslampan är förmodligen en lambdasond som känner av att avgassystemet inte är tätt, eller vad tror ni där?

Tack på förhand!
av metalHJ
#474944
Kopplade du jordkabeln direkt mot ditt chassie, eller mot bilens befintliga jordkabel? En tanke är att din jordkabel från batteriet till chassiet är skadad på något vis, eller dålig anslutning. Om det vore kortis borde du fått kraftiga gnistor från klämmorna på startkablarna när du anslöt mot din bil!

Kolla även igenom säkringsdosan och se om någon säkring gått!
av nikeo102
#475245
Hejsan jag testade nu med startkablar den drar igång fint, tänkte då kör jag en sväng för å se om batteriet fungerar som det ska med laddning osv. körde väl 10 - min. när jag väl var hemma stängde jag av bilen och testade starta det gick lite trögt men startade fint, stängde av, sen testade jag igen, och då orkade den inte dra igång utan lamporna blinkade som den övre beskriver "hysteriskt " :D Men nu går den inte igen kan det vara fle på batteriet eller möjligtvis generatorn ?

Tacksam för svar
av SolidS40
#475274
metalHJ skrev:Kopplade du jordkabeln direkt mot ditt chassie, eller mot bilens befintliga jordkabel? En tanke är att din jordkabel från batteriet till chassiet är skadad på något vis, eller dålig anslutning. Om det vore kortis borde du fått kraftiga gnistor från klämmorna på startkablarna när du anslöt mot din bil!

Kolla även igenom säkringsdosan och se om någon säkring gått!
Testade både mot karossen och direkt mot min jordkabel. Tack för tipsen, säkringarna har jag inte heller kollat, kollar imorgon!
av zkiddz
#475364
Det kan ingen av oss svara på, då måste du testa batteriets celler för att se hur batteriet mår.
Är du osäker och batteriet är gammalt så kan det ju vara en bra ide att satsa på ett nytt :)

Laddar du batteriet så kanske bilen startar ett par gånger, men rätt som det är så går bilen inte igång för att batteriet är kasst, och det e ju trist om man ska iväg eller inte har tillgång till hjälp :)


Du har 3 alternativ som jag ser det.

Testa batteriet.
Ladda batteriet och se glad ut:)
Köp nytt
av nikeo102
#475443
TAckar =)

JO men visst ska testa ladda det och se hur det fungerar men batteriet är ganska gammal nu när man tänker efter =)

tack för alla svar ha en trevlig helg alla
Mvh Andy
XC90 USA Köp med motorproblem

Det låter som ett totalhaveri och ett motorb[…]

V50 2.0D 2005.

V50 2005. 2.0D Turbo stänger av sig spontant.[…]

Volvo som inte startar.

Har du kollat så kamremmen är hel? &Aum[…]

Min jobbkompis hade två dörrar i polarv[…]