Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av bricce
#463713
Jag märkte idag att bromsvätskenivån var låg!!! Denna skall ju inte sjunka, väl? Har inte sett något läckage i huvudbromscylindern...Vad kan det vara?
av juste
#463729
När kollade du senast?
Nivån sjunker efterhand som bromsbeläggen slits och bromscylindrarna i hjulen måste tryckas längre ut. Det tar lång tid och är inget som ändrar sig från en dag till en annan.
av bricce
#463736
juste skrev:När kollade du senast?
Nivån sjunker efterhand som bromsbeläggen slits och bromscylindrarna i hjulen måste tryckas längre ut. Det tar lång tid och är inget som ändrar sig från en dag till en annan.
Jag minns inte...hehe. Vid senaste besiktning var det dock något ojämn bromsverkan bak och troligtvis något slitna bromsar, fick följande värden: Fram 1,8 på båda och bak 1,2 vänster samt 1,4 höger. Året innan hade jag 2.2 på båda fram samt 1,4 bak...Går det kanske att bara fylla på bromsvätska och sedan kolla om det sjunker igen?
av juste
#463769
Precis, fyll på bromsvätska och håll koll på nivån så att den inte sjunker.
Bromsbelägg och broms-ok behöver lite översyn och omvårdnad då och då för att
fungera bra.
Smart energifördelning hybrid

Ok fattar då får man leva med att fu[…]

CEM går ej att byta ut rakt av, måste […]

Om man ska vara petig så sitter laddaren i b[…]

nä, det luktar os lång väg, .Jag s[…]