Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#311597
Jag ska byta tändstift och lampor på min s40 2,0T(98), problemet är att jag är osäker på vilka tändstift som är bäst för min bil, är inne på NGK men är fortfarande osäker. Lite tips skulle vara trevligt :D.

Nu till problemet med glödlamporna, jag hade köpt "xenon" lampor till bilen i våras, men tycker dom är skit. dom är snygga men lyser upp dåligt, jag vet att det kan ha med strömmen till lamporna att gör men, det ska fixas, fråga är alltså vilka lampor ska jag satsa på när det är klart, måste säga att det är H4 på bilen, vore tacksam för tips.
#312213
Menar du spänningen? Alltså antalet volt?
Ja det är ju inte mer bökigt än så bökigt det är att komma åt kontakten till lampan.
Tänk då på att du skall mäta med lampan tillkopplad, annars får du ett högre värde än vad lampan sen får i själva verket.
Det går nog göra så att du lossar kontakten lite halvt så att den är tillkopplad till lampan samtidigt som du kan komma åt med pinnarna på mätinstrumentet.

Låt oss säga att du tex får ett värde på 12,1 v. Då är detta lite dåligt och du har troligtvis ett spänningsfall. För att ta reda på om det är på + eller jord (-) så börjar du med att mäta på plus på lampan och sätter i stället den andra mätkabeln på minus på batteriet. Får du då ett bra värde så ligger spänningsfallet på minussidan.
Sen kan du ju kolla tvärt om också minus på lampkontakten och plus på batteri.

Att du har lite skillnad på spänningen på batteriet jämfört med lampan är normalt. Men inte för mycket.
Hoppas du förstod min beskrivning. :)
Tysta sommardäck V90

Glöm inte bort er egen hörselkurva n&aum[…]

Luftkudde domkraft

Är det sån här du menar? https://[…]

Sedan börjar den "bluddra" och k[…]

Buckelteknik har vi haft bra erfarenhet av https[…]