Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Robin Söderblom
#128792
Har precis köpt en V40 T4 99. Den läcker upp olja UPP genom ventilkåpan??? Tror det kommer från ett hål ungefär lika stort som en enkrona mellan 3 och 4 tändstiftet. Ska det sitta någonting där?? Hinner inte köra så speciellt länge föränn det är en sjö av olja uppe på ventilkåpan, som sedan rinner ner till turbo och gren/avgasrör. Ser ut som det brinner under huven när man stannar, lite orolig att det ska ta eld.

Vore extremt tacksam för svar.

Robin
Användarvisningsbild
av Fluffen
#128839
Det enklaste i ditt fall är nog bärgning till verkstad.
Användarvisningsbild
av Lilja
#128841
Dom enda hålen är hålen för tändstiften samt ventillyftarna. Så vad det skulle vara för hål kan man fråga sig. Men du måste väl kunna se om det är borrat/fräst eller om något slagit hål? Bild?
av Robin Söderblom
#128936
Jo det är ett fräst hål typ. Först e det stort men i botten är det ett halvt hål bara, när man gasar så fylls det upp långsamt.
av Robin Söderblom
#128937
Det finns ingen som har en bild på motorn ovanifrån utan skyddskåpan. Jag ber om ursäkt för att jag strulade till det med en tråd till. Har ingen större erfarenhet av Forum
av Robert63
#128958
Har du testat att plugga igen hålet?
Användarvisningsbild
av MartinS
#129040
Det skall inte vara något där. Kommer det verkligen nerifrån hålet? Det är inte så att motorn trycker ur sig olja via t.ex. oljelocket och att det då hamnar i det hålet?

/Martin

Mycket tråkigt att det överhuvudtaget h[…]

Uppdatering går inte in?

Du kan testa att göra en omstart av bilens […]

https://ato24.de/de/ravenol-t-iv-fluid.html Best&[…]

Biltema har Menar du iCarsoft, eller deras egna[…]