Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av v50danne
#59442
bilen är en v40 2.0se 2000, har gått 16800mil, koppling och svänghjul är bytt vid 12000mil, koppling och låda fungerar felfritt, men när man växlar ner ibland så kommer det ett tjutande/skorrande ljud när man släpper upp kopplingen, någon som har några förslag på vad det kan vara?

mvh
daniel
av v40oslo
#59523
hei,lager til clutchen(kopplingen)bør bytes.
av v50danne
#59570
menar du urtampningslager?, borde den inte skramla när man frikopplar med växel i på tomgång?, ljudet kommer enbart när man växlar ner och presis när kopplingen "tar"
av v40oslo
#59572
hei,du har også et lager i gearkasse som kan være ødelagt.lager til 5 gear,lager en skrapelyd(metalisk)hvis ødelagt.du har riktig angående lager i clutsjen.hvordan er lyden ved høyt turtall da.høres ikke ut som syncronringene.har du bytet gear olje,gjør det og se etter metallbiter i oljen. :roll:
av v50danne
#59573
har inte bytat oljan, lådan och kopplingen känns perfekt i övrigt, och det är bara enstaka gånger ljudet kommer. kanske en på 20 nerväxlingar
Volvo 745 1992 b200f problem

Har du provar att testa blinkdosan?? Även k[…]

Hög tomgång 740 b230f -87

Sitter en plastskruv i botten på spjäll[…]

SKF vänster drivaxel montage.

Ska den in längre så krävs det mer[…]

Taklucka 744 GLE

Skall fixa innertaket på min 744 1988. Skal[…]