Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Krilledill
#497901
Jag är grymt beviken på helljuset på min v40. Funderar lite på extraljus. Men vad ska man skaffa för några. Någon som vet några som passar till bilens utseende och som ger bra ljus. Undrar oxå om någon har provat de nya helljuslamporna som ska ge 100% bättre ljus, är de bra?
Användarvisningsbild
av Nexus
#497978
100% bättre ljus än vadå? Jämfört med parkeringsljus då eller :wink:
Seriöst så vill man inte ha x-ljus så plocka dit xenon i helljuset. Det har jag på min V70 och är mycket nöjd med det. Stor skillnad mot vanliga lampor
av grålle1
#498011
Personligen så tycker jag att OM man skall ha extraljus så skall det vara rejält....

Jag har 3st stora SIM extraljus (Hella-kopior, väldigt prisvärda), som jag bara har monterat på den mörka årstiden på min S40.... det är så fult så det blir snyggt på något sätt, rallystuk! Men sommardäck på = extraljus av. Fördelen med 3 rejäla lampor är att man kan vrida ut de yttre lamporna rejält och få extremt bra bredd på ljuset utan att det är mörkare i mitten, och det är ju det man vill ha. En älg jättelångt fram är av betydligt mindre intresse än den som står vid sidan om vägen kort framför dig tycker jag!

På min V70 har jag en extraljusramp (hella) med 4 små extraljus, med lamporna utåtriktade så blir det en viss förbättring i bredden på ljuset, men ärligt talat så är det knappt värt varken jobbet eller pengarna... det ser mest bara snyggt ut på bilen!?
av ricki
#499132
Stör mig också på det kassa helljuset på V40. Hade det inte varit så att jag har extraljus liggande så hade jag nog testat att xenonkonvertera helljuset.

Men ska det vara extraljus så tycker jag att Hella FF200 med 100W lampor är en bra kompromiss om man vill ha lite bättre ljus utan att förstöra utseendet. Det är iaf min åsikt. Dessa lampor räckte iaf mycket bra som komplement på min förra bil (MB a-klass -05). Ska själv vid tillfälle se hur det funkar att fästa ljusen direkt PÅ grillen.
Användarvisningsbild
av KentJ
#499297
Krilledill skrev:Jag är grymt beviken på helljuset på min v40. Funderar lite på extraljus. Men vad ska man skaffa för några.
Jag har en riktigt budgetlösning som fungerar bra, fyra stycken 160mm från Biltema (279.-/paret). Komplett med fästen och allt kostar det under en tusing att få dit.

Se bild och inkoppling på http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 96#p464677
Användarvisningsbild
av MartinS
#499308
Jag kan bara instämma med att orginal helljus är helt kass, så enormt stor skillnad mot vår V70 som har ett riktigt bra helljus.

Jag stoppade i ett gammalt xenon-kit i helljuset på S40'n och nu lyser det som aldrig förr, fungerar riktigt bra!

/Martin
av Krilledill
#499417
Ok, tack för era svar. Ja, det verkar vara en Djungel med extraljus att välja på. Jag återkommer.
av ricki
#501878
Lånar tråden lite då det redan finns så många som handlar om just extraljus.

Jag har precis börjar montera mina extraljus och tänkte fästa dem på grillen så de följer med upp när man öppnar motorhuven. Min fråga är nu om det möjligtvis går att fästa jorden från extraljusen direkt i motorhuven? Tror ni det duger som jord? Skulle spara mig en del kabeldragning om det gick. Så det vore ju väldigt skönt.

/Ricki

När jag släpper upp bromspedalen knarrar[…]

XC70 2016

Vi har just en XC70 från 2016 på g&ari[…]

@fjohan82 , Är man på glatt humö[…]

Volvo 945 STARTAR EJ

Har man bytt mycket grejer kan det ta en stund i[…]