Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av *pettson*
#646583
Jag gör en chansning. Du åker automat? Det finns fyra scenarion.
Antingen har du fel i instrumentet, eller så finns där en kod du inte ser. Du har fel i styrdonet eller så har du automat där ett fel är registrerat för automatlådan.
av *pettson*
#646619
Lös problemet med lådan så slocknar lampan.
Betydelsen av koden är ganska meningslös då det skrivs om lite nu och då vad dom betyder, beroende på vem som tillhandahåller infon.
Koden är mera intressant.
av Sarenmalm
#646622
felkoden jag hittade hette P0733. Vad ska jag göra för att åtgärda den? Bilen går kanonbra! Jävligt irriterande bara att lampan lyser... :(
av *pettson*
#646688
Sarenmalm skrev:felkoden jag hittade hette P0733. Vad ska jag göra för att åtgärda den? Bilen går kanonbra! Jävligt irriterande bara att lampan lyser... :(
Först av allt var det ju ingen lambdalampa utan en lampa som berättar för dej att bilen kan ge ökade avgasutsläpp.

Den går ju inte jättebra om nu 3an till 4an inte gör sitt jobb.
Vad du ska göra, tja du måste själv utvärdera huruvida koden är sann eller inte.
Sen blir det till att felsöka och antingen åtgärda med nåt enklare eller så är det dags att byta låda.

Styrenheten beräknar förhållandet mellan ingående varvtal på växellådan och bilens hastighet. För varje växel finns ett bestämt förhållande. Om styrenheten registrerar att förhållandet avviker mer än 10%, sätts felkod AT–321, AT–322, AT–323 eller AT–324 beroende på växel. Oljetemperaturen måste vara över +20°C och gasspjällsöppningen överstiga 3%.


Ersättningsvärde
Styrenhetens hjälpprogram "Limp–home" har trätt i funktion.


Möjliga felorsaker

-Störningar eller felaktigheter på signalen från växellådans varvtalsgivare
-Störningar eller felaktigheter på hastighetssignalen från växellådans hastighetsgivare
-Kontaktresistans i kretsen till solenoiderna S1 och S2.
-Feljusterad växellägesgivare
-För låg oljenivå i växellådan
-Mekaniska fel i växellådan. Komponenter i växellådan är slitna och orsakar slirning eller för lågt systemtryck
-Deffekt effektjord
-Varvtalsgivarens signalledning (-) kortsluten till jord.


Felsymptom
-Varningslampan i kombinationsinstrumentet blinkar.
-Mekaniska fel. Felen brukar visa sig genom någon form av oljud eller annat tydligt funktionsfel.
-Sämre prestanda pga att styrenheten avbryter all aktivering av solenoider vilket innebär att växling inte kan ske. Växellådan arbetar endast på 3:e växeln i läge 3 och L, 4:e växeln i läge D samt backväxeln i läge R. Växling kan endast ske manuellt mellan 3:e, 4:e och backväxeln.
-Ingen reglering av systemtryckssolenoid STH vilket ger maximalt systemtryck hela tiden vilket ger hårdare växlingar och inkoppling av växlar.
-Ingen lock–up funktion.
Obs! Motorstyrenhet Motronic 4.4 sätter en felkod när automatväxellådan begär att miljölampan ska tändas. Radera denna felkod i Motronic efter att felet i automatväxellådan har åtgärdats.
av virgata
#647297
Alfredo skrev:Du verkar behöva en mekhandbok tillexempel Haynes som nog finns på Biltema.
Tyvärr så är det allt för snålt med bilder i mekanhndboken, gäller alltså Haynes, jag har den, och saknar ofta referensbilder.

Googla, det är det enda som hjälper vad gäller bilder, och lägg gärna upp här sedan.
Stängning av 3G och 2G. VOC?

Den här informationen hade jag i min app. Sc[…]

Värmepaket blir inte bättre med tiden.. […]

Men jag har kört 40 km nu.

Köpa begagnad XC40 fr 2024

Det är väl Core som har mindre belysning[…]