Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av volvo 850 97
#518336
Jag har en 850 96, motor 5252S, och när jag stänger av bilen så glödtänder bilen. Har kollat alla slangar. Är det någon som vet vad som kan göra att den glödtänder?
av Kena
#518358
volvo 850 97 skrev:Jag har en 850 96, motor 5252S, och när jag stänger av bilen så glödtänder bilen. Har kollat alla slangar. Är det någon som vet vad som kan göra att den glödtänder?
Fel värmetal på tändstiften, var det ju vanligast förr i världen.
av *pettson*
#518420
Det hela är ganska enkelt att reda ut..
glödtänder den på en eller möjligen två cylindrar= spridare som läcker..
glödtänder den på samtliga cylindrar så är det systemreläet som tröttnat.
av volvo 850 97
#518499
Hur kollar jag lättast om det är spridare som läcker?Hur märker jag skillnad om den glödtänder på en cylinder eller alla cylindrarna.tackar för alla svar
av *pettson*
#518565
volvo 850 97 skrev:Hur kollar jag lättast om det är spridare som läcker?Hur märker jag skillnad om den glödtänder på en cylinder eller alla cylindrarna.tackar för alla svar
Vi får ju hoppas att du märker skillnaden på om motorn försöker stånka på en cylinder eller två, samt om den glödtänder på alla cylindrar :shock: Annars får du fråga nån som kan lyssna åt dej.
Men för dom flesta jag åtgärdat har det varit systemreläet som varit problemet inget annat.
Volvo car UX

En liten nackdel med nya GUI tycker jag är at[…]

Bensinpriser v2

Över 23 nu för diesel. Tror ni vi komme[…]

Fönsterhiss ur funktion

Du kan byta ut bara den skadade kabeln (eller kabl[…]

Hastihetsmätare.

Har samma problem… Ibland om jag dunkar ti[…]