Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#459283
Hej!
Har precis skaffat mig en 850, men den är beskaffad med en del småproblem.
1. Instrumentbelysningen fungerar inte, har kikat runt här på forumet men inte hittat nåt matnyttigt...kan ju ha missat den ev tråden, men till min fråga var sitter säkringen instrumentbelysningen?

2. Värmefläkten lever sitt eget liv, vid start fungerar den som vanligt för att vid nästa start inte fungera, för att plötsligt fungera igen vid start...har jag väl fått den att gå, så går den så länge jag har bilen igång...för att vid nästkommande start, inte ett liv.
Är i stort behov av tips/råd de börjar bli kallt ute!!!
av *pettson*
#459365
anders41 skrev:Har luskat runt i forumet, men de flesta felen handlar om fläktar som bara går på olika effektlägen...min går på alla lägen, men bara ibland!
Det är lite konstigt?
Jag skrev: *fläkten går ibland* där kom upp flera trådar som behandlar ämnet.
Men jag ska vara reko: Byt fläkten, den kärvar.
#459519
Dårlig kontakt mellom selve viftekontakten og viftemotoren?
Hadde i allefall samme problem som deg en stund...jeg "kilte" en trekloss mellom kontakten og viftehuset...tok kontakten av og sprayet med "elektronikk-rens" ikke hatt noen problemer etter det :P
#470173
Mina problem är nu lösta sen en tid tillbaka...fläktens konstigheter kom från kolen som var på upphällningen. Å vad de gäller lamporna i instrumentbelysningen...så var dom trasig helt enkelt. Frågade förra ägaren om dom hade gått sönder samtidigt, men de visste hon inte eftersom hon aldrig körde då de var mörkt.
Lägger till en ny fråga kopplad till mitt belysnings problem...köpte lamporna på Biltema, utifrån den beteckning som fanns i instruktionsboken, men jag tycker dom lyser lite för klent å vad jag minns från ett annat lamp köp hos BT så har jag för mig att jag tyckte att även dom lyste klent!
Nån som har stöt på samma fundering kring BT glödlampor?
av *pettson*
#470187
anders41 skrev:Mina problem är nu lösta sen en tid tillbaka...fläktens konstigheter kom från kolen som var på upphällningen. Å vad de gäller lamporna i instrumentbelysningen...så var dom trasig helt enkelt. Frågade förra ägaren om dom hade gått sönder samtidigt, men de visste hon inte eftersom hon aldrig körde då de var mörkt.
Lägger till en ny fråga kopplad till mitt belysnings problem...köpte lamporna på Biltema, utifrån den beteckning som fanns i instruktionsboken, men jag tycker dom lyser lite för klent å vad jag minns från ett annat lamp köp hos BT så har jag för mig att jag tyckte att även dom lyste klent!
Nån som har stöt på samma fundering kring BT glödlampor?
om lamporna du sökte har den effekten som dom ska så lyser dom också som dom ska. För jag antar att reostaten till instrumentbelysningen står på max när du tycker att det lyser svagt? Annars är ju lösningen att skjuta på reglaget så styrkan ökar :-)-)
#470322
Jag brukar köpa instrumentlampor på volvo, brukar räcka med ett köptillfälle per bil :D . Då brukar det bli rätt "nyans" också, även fast det kostar drygt 50 kr per lampa :-O)
Imma i strålkastarna

Xc60 2022 med imma på insidan av strål[…]

Styrleder till V70 T5 år 2000.

Kolla i tex. aeromotors.se och se om du hi[…]

Kom ihåg att bläsa utt EGR-köleren[…]

Tack, har kikat på den men ser verkligen ut […]