Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av patsky
#874911
Hej jag har repor i tre av mina lyftar cylindrar, är detta nått man kan fixa så att bilen går att köra med? reporna är så att man kan känna dom med nageln. Reporna kom till när jag plockade ut ventilerna o nu passar inte lyftarna Pga. reporna

Bilen är en volvo 850

Tack på förhand.
Användarvisningsbild
av gubbstrutt
#875224
patsky skrev:Hej jag har repor i tre av mina lyftar cylindrar, är detta nått man kan fixa så att bilen går att köra med? reporna är så att man kan känna dom med nageln. Reporna kom till när jag plockade ut ventilerna o nu passar inte lyftarna Pga. reporna

Bilen är en volvo 850

Tack på förhand.
jag antar att det är hålen som ventil lyftarna sitter i du menar
nu kan inte jag de här motorerna men är det repor i motsvarande hål uppe från o ner på
en HD får man kasta lyftarhusen (går att ta dän från motorn) som det då heter blir inge bra oljetryck annars.
men om du bara har lite grader allra längst upp vid kanten borde det gå att putsa till som sagt.
igen jag kan inte de här motorerna så på din är det ju (möjligt) att det skulle funka en då med lodräta repor vad vet jag.
antar att du inte försökt tvinga ner dom i hölen inte bra.

Med vänlig hälsning hasse
Användarvisningsbild
av TommyP86
#875274
Jag har tagit av kanterna på reporna med fint sandpapper (400-600) de gånger jag repat. Har fungerat flera tusen mil på hård körning, dessutom med 7200 i varvstopp.

Biltemas 044 pump fungerar kanon på min 745-[…]

Ja precis! Och visst är det väl kapslat[…]

Polestar 5

Är Polestar 5 och ES90 samma bil under skalet[…]

Trasig taklucka

Håller med, men det känns såd&aum[…]