Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#531826
Hej, jag har en fråga ang min underliga vindrutetorkare på min 945 från 94. det är så att har märkt att om jag kör torkaren på intervall så vill armen på förarsidan ibland stanna 5-10 cm upp från rutkanten. och vissa gånger går den till botten och sen när den stannar hoppar den upp 5 cm medans passagerarsidan alltid stannar längst ner utan några som helst krångel. har testat att plocka loss armen och flytta ner den något men det hjälper inte, den stannar trots det 5-10 cm upp från rutkanten.

Vid regn eller fuktigt väder så visar sig problemet mest. och det är så olika, vissa dagar inga problem medans det vissa dagar krånglar mera.

kan tillägga att bara förarsidan gör så. samt att dom fungerar på alla lägen, och går alltid på intervall utan krångel, samt startar vid spolning. så där är inget som är konstigt. har också dragit en extra jordkabel direkt från batteriet till torkarmotorn.

Hur kommer det sig att bara förarsidans torkararm beter sig så?
#531843
Sliten torkartransmition? Med glapp i lederna kan det bli lite konstigheter. Annars är det kanske "parkeringskontakten" inne i motorn som bråkar, fast då skulle det bete sig likadant på båda sidor.
#531912
d
rd350 skrev:Annars är det kanske "parkeringskontakten" inne i motorn som bråkar, fast då skulle det bete sig likadant på båda sidor.


så ni tror alltså inte att felet sitter i den elektroniska delen?

som du sa ovan.
det borde väl visat sig på båda armarna om parkeringskontakten bråkar?

så vad gör man åt detta då? byta ut hela torkarpaketet utan motor då förstås, eller kan man börja med att smörja upp det?
#532158
Eftersom det är fasta stag i mekanismen så är det väl troligast att splinsen i torkararmen eller tappen är för släta så det hoppar lite fram och tillbaks på den armen ?.
#532275
blådåren skrev:Eftersom det är fasta stag i mekanismen så är det väl troligast att splinsen i torkararmen eller tappen är för släta så det hoppar lite fram och tillbaks på den armen ?.
Är inte det vajerhelvete även på de här? Jag har ett bestämt minne av att jag bytt vajer på frugans bil, men kan blanda ihop det med vår gamla 245:a där jag bytte vajer bakom handskfacket. Men nog tror jag att det är vajer under plåten fram även på 940.
#532289
Just det, motorn sitter på andra sidan på 940. På 240 sitter motorn på passagerarsidan. Ja då skulle jag kolla (som redan tipsats om) att torkararmen sitter som den ska på splinesen.
#532306
andreas88 skrev:jo det är allt wire till passagerarsidans torkaram på 940 och 740. men det är förarsidans torkararm som krånglar, och den har ingen wire. tack ändå!!
SÅ var det ja :oops: ...

Det är det bästa med detta forum , man friskar upp minnet och man lär sej nytt !! :)

Men att kolla om armen glappar på axeln är en enkel test, med bilen avstängd är det bara att se om det går att röra armen medan den andra står still,
Värde på på min V60

Precis som Lövet skrev. skroten? verkligen in[…]

Det spelar ingen roll för efter en resa till […]

Bensinpriser v2

jag tror på en dubbling härifrån,[…]

Läckage koppling v70 II

Såhär ser den nya delen ut, går […]