Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av bilman
#973056
Behövs byte av kamrem i 745/-90. Hittade en oanvänd sådan som legat i en låda i min källare i 15 år. Är rem en färsk vara eller går den att använda?
av volvo244gle
#973122
Det enkla svaret på den frågan är som sagt att satsa på en ny och färsk rem.

Men å andra sidan så finns det gott om bilar som rullat betydligt längre tid än 15 år på samma rem. Har den bara förvarats svalt och mörkt, inte visar tecken på torrsprickor eller liknande så är den säkert användbar. :)
Skulle remmen gå av under färd så är det ingen fara för motorn, men naturligtvis så sker alltid ett sådant kamremsras när man är så långt bort från verktygen som möjligt eller varför inte redan sen till jobbet...

Ny rem+verktyg är aldrig fel att ha med i bakluckan när man är ute och åker. Får man bara loss den stora skruven som håller vevaxelns remskiva så klaras bytet av längs vägkanten på en halvtimme eller så.
av Yaniz
#975012
Jag hade lagt på den oanvända alla dagar i veckan trots åldern, den kommer att hålla mer än fem år med råge. Det är inte gummits ålder som är avgörande. Dock en varning! Remmen får ABSOLUT INTE ha förvarats ihoptryckt exempelvis under andra prylar. En sån rem skall kasseras och inget annat.

Sedan gör många fel när de försöker lösgöra stora bulten. Jag fick lära mig att inte lägga i 1:ans växel utan 4:ans, förlänga spärrskaftet med lämpligt rör för att åstadkomma hävstångseffekt, och därefter lösgöra bulten. Sen går resten på nolltid ... Får du inte på remmen korrekt, kan du få problem med att starta eller så bluddrar motorn ... Men det märks ganska omgående.
av volvo244gle
#975190
Vet inte om jag vill säga det här med risk för att någon försöker det samma, men jag brukar sätta hylsan på den stora skruven och sen se till så att förlängaren vilar på framvagnsbalken.
Därefter är det bara att dutta till med startmotorn (med tändkablarna väck!!!) så är skruven loss! :D

Plocka sen av fläktremmarna, fläkten och remskivorna. Lossa skruvarna till kåporna.
Släpp lite på spännarens mutter, och tryck på kamremmen (om den inte gått av såklart) så att spännaren pressas ihop såpass att du får in i spik eller liknande i hålet och kan låsa spännaren.
(du ser hur det funkar när du har grejerna framför dig)

Sen är det bara att ta väck den gamla remmen (eller städa bort resterna) och spännaren också om den skall bytas. Fjädern och "pinnen" flyttas då över till den nya spännaren.
Kan vara lite frustrerande att lyckas klämma ihop fjädern igen så att du kan låsa med spiken.

Nolla motorn. På vevaxeln ska spåren i drevet peka mot en markering på kåpan bakom, men enklast är kanske att ta ur ettans tändstift och känna efter med en skruvmejsel när kolven är i toppläge.
Kamdrevet ställer du efter pricken på kåpan, inga konstigheter i de flesta fall.. Ettans ventiler ska vara stängda då, så kammens nockar står som ett V om du kikar ner genom oljepåfyllningen.
Mittre drevet kan du strunta helt i om det är en bil med toppmonterad fördelare, det driver bara oljepumpen.
Annars ställ efter markeringen, och titta så att rotorn i fördelaren pekar mot cyl 1 så att inte någon tidigare mekaniker har rört till det.

Montera spännaren och trä på remmen utan att rubba dreven. Kan vara lite trixigt men bara att "kugga" över tills de står rätt annars.
Tryck ihop remmen som du gjorde med den gamla och ta bort spiken som du låste spännaren med.
Dra åt spännaren och dra sen runt motorn för hand några varv. Släpp spännaren igen, och dra åt.
Kolla så att allt fortfarande står rätt, montera ihop i omvänd ordning och klart. :-)-)

Kammens packbox brukar förresten läcka. Kan vara lämpligt att byta den i samma veva.
Många kamremshaverier beror på att remmen har "lösts upp" av oljan just från en läcka där.
av Yaniz
#975195
volvo244gle skrev: Vet inte om jag vill säga det här med risk för att någon försöker det samma, men jag brukar sätta hylsan på den stora skruven och sen se till så att förlängaren vilar på framvagnsbalken.
Därefter är det bara att dutta till med startmotorn (med tändkablarna väck!!!) så är skruven loss! :D
Verkar vara en mycket bra metod. Skall prova gör så nästa gång.
Användarvisningsbild
av lennarte
#975196
volvo244gle skrev: Vet inte om jag vill säga det här med risk för att någon försöker det samma, men jag brukar sätta hylsan på den stora skruven och sen se till så att förlängaren vilar på framvagnsbalken. Därefter är det bara att dutta till med startmotorn (med tändkablarna väck!!!) så är skruven loss!
Ett alldeles utmärkt sätt att lossa den på om man är ensam. Spänna brukar gå bra med 4-ans växel och handbroms dragen. E.v någon som trycker på bromsen, mutterdragare förstås, men alltid Locktite som säkerhet. Annars håller jag med dig om resten (också) :lol:

Mvh
Lennart
Användarvisningsbild
av js1
#1160061
Går det inte att lossa muttern på samma sätt. Lägga i fyran, dra åt handbromsen och ett långt dragskaft på hylsan?
av NilsO
#1160151
Om man har en någorlunda sen årsmodell men inte har låsverktyget så finns ett bättre sätt. Det är att ta bort svänghjulsgivaren och låsa svänghjulet i ett av hålen med ett dorn, en borr eller något sådant. Eftersom det är ganska långt ut från centrum så blir det ingen enorm kraft där.

(Jag har för mig att det är signaturen Lucif3r som kommit med den idén, så credit till honom.)

Ja plomben är ett mysterium, vi ska gräv[…]

Hej! Testade handbromsen idag och tycker att det &[…]

Det händer att kabelstammen som går til[…]

Sommartider HEJ, HEJ

Tagit mig 2 dagar på taket nu när det v[…]