Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#398868
Jag har nyss varit och sett och provkört en 740 GLT 16V -88 jag blivit erbjuden för 3000kr men behöver ett utlåtande.

Motorn är pigg och verkar gå bra med tanke på att lambdasonden ligger i skuffen fast den har ett svagt tickande som låter som ett lager men jag vet inte säkert om det är det eller insprutningen som låter. Den har gått 37000 mil och behöver troligtvis kamremsbyte snarast. Motorn är längre tillbaka renoverad för 20000 för kamremsras.

Växellådan är mysko och är svår att få i 1an och 2an och ibland kom 3an och 4an istället men överväxeln växlade mjukt och fint. Känns som det bara verkar vara spakstället som är utslitet i länkarna? I övrigt funkade den fint i drivlinan utan klonk och glapp.

Den hade nästan nya skivor fram men bak är dom dåliga och behöver bytas. Bromspedalen är stenhård och tar på en gång, ska det vara så?

Den såg rostfri ut under förutom lite underredsmassa som släppt men det var bara ytrost där. Den är lite rostig i bakre skärmkanter och kanterna av dörrar och skuffluckan och huven har dom lyckats slå ner en garageport i så den är hyfsat bulig. Baljorna i skuffen är helt rostfria invändigt.

Inredningen är blandat mellan beige och blått och lite halvsunkigt med hundhår och sprickor men fullt acceptabel för en gammal bil. Den har en lite fungerande ac som troligtvis behöver fyllas på.

Förövrigt är den obesiktad men den verkade pigg och bara lite ytrost och småbulor här och där. Ska jag vara orolig för motorras eller är det bara att köra men oljudet i motorn? Annars är jag jättelycklig om jag slipper svetsa inför besiktning så den är nästan värd 3000 bara för det :mrgreen:
Eller vad tycker ni?

edit: Den motar när man ger fullt och det skulle tydligen bero på lambdan och det verkar ju logiskt
Senast redigerad av 1 päpplet, redigerad totalt 0 gånger.
av Casal
#399094
Missljudet kan ju vara sliten kam/mar, inget som spelar någon roll direkt.

Om du köper den så ta bort remmen till balansaxeln som trasslar in sig i vanliga kamremmen så det rasar.
Användarvisningsbild
av päpplet
#399392
Jaha nu står den ute på gården och glänser :lol: Efter fem minuter i min ägo körde jag av hela avgassystemet på ett uppstickande brunnslock när jag skulle tanka så nu är den ännu mer högljudd :mrgreen:
Bild

Bild

Närkontakt med garageport
Bild

Närkontakt med lastbil
Bild

I övrigt några små bulor här och där och lite rost i dörr och skärmkanter men inget direkt allvarligt. Batteriet är slut så det ska jag byta till ett annat jag har och kamremmen ska bytas innan jag börjar åka med den. Kollade idag och det var 10000mil och 10 år sen den byttes senast men jag gläntade på locket till remmen och den såg inte dålig ut än. Balansremmen såg jag däremot inte men det är väl bara att chansa tills vidare :)

Är det speciella fjädrar till GLT eller? Jag brukar jaga och har sommarstuga långt ut till skogs så jag kan inte ha en sänkt bil :lol: Och går det att ha 14" fälgar på den eller lär jag köpa nya vinterdäck sen i höst?

Och på något underligt vis så verkar den ha en FUNGERANDE bensinmätare :wink: Och fina extraljus och fungerande dimljus.
#400163
Du kan inte ha 14 på bilen. Alla bilarna som där sattes i en 16v fick samma bromsar som turbon. Alltså dom stora bromsarna. 15 är det minsta du kan ha. Dock kan du ha 14 bak men hur snyggt är det :P

Haynes har en digital handbok för V60 modell&[…]

På passagerarsidan finns ju på vissa m[…]

Bromsar på S60

Då höll dina bromsbelägg läng[…]

Jag har ingen erfarenhet av att använda bilas[…]