PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Rubber_Duck
#18609
har fått mig ett litet problem jag var tvungen att plocka isär min hastighets mätare. Då rullen hade hoppat ur sit läge. Sen nu när jag satte dit det igen så stämmer det inte. Kör 100 enligt mätaren o kör typ 30 i verkligheten. Är där någom som vet om det sitter en juster skruv någom stans ell har en annan lösning så vore jag tacksam.
av Ebbe
#18641
Överföringen från hastighetsmätarvajern till mäteren sker kontaktlöst. Du har inte stukat till nåt i den överföringen? Det är rätt kännsliga grejor.
Förutsätter att det är PV eller Amazonmätare du har. Får du ingen ordning på problemet har jag nog nån liggandes på hyllan för några hundringar-
Ebbe
Nerslitna styrstopp.

v16v föreslog: Byt sida på styrstoppen […]

Styrsnäcka Amazon

Renoveringen är nu gjord, och jag gjorde som […]

Vad menar de med "kamremsbult"?

Vibration i ratt vid inbromsning

Haha så sjukt att jag just igår satt o[…]