PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Irokee
#1546824
Enkrets broms-system.
Planerar kommande broms-jobb, och har en fundering ang vacumstyrda hjälp-servot. Ni som kör utan det, blir det någon skillnad ?
Renoverade mitt hjälp-servo för sådär 5-6 år sedan, men jag har hela tiden svårt att broms mjukt.... trycker på pedalen sedan kommer bromsverkan lite för mycket tycker jag, den nitar inte utan "tar för mycket" bara.
Själva broms huvudcylindern bytt/renoverad 2 ggr.
Kommer att bli nya OK fram, och cylindrar bak.

//MK Ekerö
av LarsBd
#1546835
För den som inte är van blir bilen "bromslös" utan servot = stor skillnad. Prova genom att ta bort vacuumslangen och gör en provbromsning. Plugga nippeln i insuget så går motorn som den ska under testet.
Med servot ska hjulcylindrarna ha en mindre diameter än om du är utan servo annars kan man få omotiverad bakhjulslåsning.
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1546882
Det är väl bara att rulla med avstängd motor och bromsa lätt 2-3 gånger så är vakuumklockan tom och all servoverkan satt ur spel ;-) Se bara upp så inte rattslåset går i.. :-/
Volvo 745 - vad tänka på?

OK nu äger jag en 745:a! Körde hem bil[…]

OM RYSSEN KOMMER

Det vore väldigt oväntat ifall de lycka[…]

Beställa xc60

Jo men man fick normal rabatt på Nordic Edit[…]

Än märkligare blir det då VIDA ang[…]