PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Balsberg
#945082
Hej

Har hittat en Volvo Amazon 122S (Sport) 2-dörrars årsmodell 1967. Bilen har 1 ägare och gått ca 10000 mil sedan första registrering. Rostlagad i dörrar och helt omlackad 1984.
Det finns ingen synlig rost på bilen förutom på kofångare höger bak och den har aldrig varit krockad
Bilen har inte varit inregistrerad och körd med eller besiktigad sedan 1994. Därefter har den stått avställd i ett kallgarage. Förstås dammig efter alla dessa år i garaget.
Alla papper finns och den är hel och fin i inredningen.
Färg röd med svart inredning.
Behöver hjälp med värdering av denna då jag tänkte köpa loss den av dödsboet.

Tacksam för snabbt svar och seriös värderingshjälp.

Finns där någon kunnig medlem på värdering, så kan vi ta mer uppgifter på telefon om det behövs.

Tack på förhand
Sture
#945085
Det finns säkert kunniga här på forumet, men om du kollar så ser du att det är tämligen låg aktivitet på just Volvo Amazon.
Du kan ju ställa samma fråga här t.ex: http://p120.se/phpbb/ Där når du dom som mera har daglig kontakt med sina Amazoner. Men ge inte upp det här forumet, det kan ju vara någon initierad som ser din fråga och har en åsikt eller erfarenhet.
#945278
Det är ju en dröm att hitta en sådan bil.
Ser man på annonser (där står vad dom begär, inte vad dom får) så 40 - 60000:- är ju inte ovanligt för en körbar och besiktigad i fint skick. Utställningsskick finns också ibland, då blir det ännu mer. Rent realistigt, så finns det säkert "folk" som ger 10 - 15000:- utan att "blinka" för en sådan här bil. Det lär ju vara en hel del att "pyssla med" innan du kan njuta ordentligt.

Mvh
Lennrt
#945361
"Bilen har inte varit inregistrerad och körd med eller besiktigad sedan 1994"
Om bilen som du skriver "inte varit inregistrerad" dvs fallit ut ur registret så om jag kommer ihåg rätt måste
dödsboet se till att den kommer in i registret igen! Kontrollera detta noga innan ev köp!
Priset då, précis som skrivits innan begärt pris o erhållet pris varierar minst sagt mycket. Så i slutändan är
det vad du tycker den är värd.

//Erik
#945381
Tack för era svar!

Tanken är att jag ska behålla den långsiktigt som en trevlig sommarbil.

Har kollat med några försäkringsbolag om värdering och på annonssidor.
Det är ett väldigt spann på prissättningen i annonser och frågan är vad som är en realistiskt prissättningen är för en bil som är till salu.
Har även hört från olika håll att den tidigare stigande prisutvecklingen på Volvo Amazon håller på att plana ut.

Rätta mig om jag har fel, men kan ett pris på 30-35 000 vara realistiskt för denna bil när den är i ett fint rullande bruksskick.
Jag får kalkylera med vad det kommer att kosta med nya däck, genomgång på verkstad så att bilen blir drifts och trafiksäker
samt en lackrekonditionering och reducera budet motsvarade detta.

Dödsboet har betalt registreringsavgiften på den hela tiden, så den finns med i rullarna.

Tacksam för synpunkter och bollplank angående värdering

/Sture

Det låter inte längre när man m&ou[…]

V70 1,6 Diesel rycker

Partikelfilter, egr-ventil eller dieselspridare so[…]

Om du behöver uppdatera mjukvara vet jag int[…]

Generator laddar ej batteriet

Nix, men lambdasondslampan lyser så få[…]