PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Blodigaknogar
#864517
Håller på med helrenovering av en amazon 67a. Skulle ta ur dem gamla hylsorna för en nedre länkarm med hjälp av tigersåg. Funkade jättebra med bakre momenstag och övriga länkarmar tills jag klantade mig och råkade såga för djupt :oops: Blev ett jack rakt igenom hylsan och in i länkarmen.
Undrar nu om jag vågar pressa in en ny bussning och montera länkarmen eller om det kan ställa till bekymmer på något vis. Tycker inte det borde vara så farligt, då så pass mycket material finns kvar där hylsan ska sitta men vettefa..
Användarvisningsbild
av gubbstrutt
#864529
Blodigaknogar skrev:Håller på med helrenovering av en amazon 67a. Skulle ta ur dem gamla hylsorna för en nedre länkarm med hjälp av tigersåg. Funkade jättebra med bakre momenstag och övriga länkarmar tills jag klantade mig och råkade såga för djupt :oops: Blev ett jack rakt igenom hylsan och in i länkarmen.
Undrar nu om jag vågar pressa in en ny bussning och montera länkarmen eller om det kan ställa till bekymmer på något vis. Tycker inte det borde vara så farligt, då så pass mycket material finns kvar där hylsan ska sitta men vettefa..
hur djupt är jacket?
hur mycket finns det kvar?
lägga i lämplig svets i jacket slipa till hålet kan det funka?.
å du akta så du inte får ett jack i knogen med.

Med vänlig hälsning gubbstrutt
av ingesjo
#864593
Om inte jacket är mer än en 1/4mm djupt så tror jag inte du ska bekymmra dig allt för mycket, men då måste resten vara helt okey m.a.o inte sönderrostat..
B230E rycker på fullgas

Hur beter den sig om du typ kör på &quo[…]

Vad har jag gjort(inte idag men några dagar […]

Fel på abs c30

Har en c30 med abs fel, felkod 0100 och fel hö[…]

Kamremsbyte D3 Vea

När kamremmen skulle bytas på V40n h&a[…]