PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av joohans
#894286
helt otroligt, lufta bromsar detta blir inte kul gamla nipplar men ojoj dom lossa så fint å nu bromsarna luftade å dom funkar även handbromsen, vi har inte tagit isär bromsarna heller. i morgon ska vi se om den vill starta.
av LarsBd
#894503
joohans skrev:vi har inte tagit isär bromsarna heller.
Om det är tänkt att besiktiga innan en riktig bromsgenomgång rekommenderas starkt att ta bilen på vagn, kör absolut inte bilen för egen maskin vare sig dit eller hem. Amazon med 6volt har alla enkrets bromssystem vilket innebär att om någon av de 30-60 år gamla packningarna eller slangarna havererar kommer fotbromsen att helt eller delvis sluta fungera. Händer det på fel ställe kommer inte bil eller förare hem mer.
En helrenovering av bromsarna är mer eller mindre ett krav innan färd i högre hastighet än gående. Med helrenovering avses nya eller återställning av hjulcylindrar och huvudcylinder i nyskick samt nya bromsslangar och bromsbelägg, noggrann kontroll av samtliga bromsrör (varje mm²) eller ännu hellre byte av alla rör.
av joohans
#894576
bromsarna ska renoveras. det va lite kul att de gick så lätt att lufta bromsarna å dom faktiskt funkade efter att den stått i 30 år. idag har vi startat den
tog en stund gav den lite startgas så tände den några gånger så hoppa den igång och ett stort rök moln bakom bilen.
av Andis
#894644
joohans skrev:bromsarna ska renoveras. det va lite kul att de gick så lätt att lufta bromsarna å dom faktiskt funkade efter att den stått i 30 år. idag har vi startat den
tog en stund gav den lite startgas så tände den några gånger så hoppa den igång och ett stort rök moln bakom bilen.
Med den 30 år gamla bensinen :-) ?

Alltid kul att starta bilar som stått länge :-)

Gratulerar till lyckad start
av joohans
#894925
Andis skrev:
Med den 30 år gamla bensinen :-) ?

Alltid kul att starta bilar som stått länge :-)

Gratulerar till lyckad start
Nä vi tog ny bensin, aa ja håller med det är riktigt kul å starta gamla bilar som har stått länge

Hej! Har en gammal Volvo 740 GLE från -89 o[…]

Laddbox

Jag köpte en begagnad Cetek Njord, hade redan[…]

"T.ex får du inte kallstarta motorn p&a[…]

XC70 2016

Bilen var här hemma idag. Den gick tillbaka t[…]