PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av atomiccross
#605064
Hej,

Jag äger en 1970 års Volvo p1800 som tyvärr blev stulen i höstas.. Den stod parkerad på drottningholmsvägen ute i Bromma innan den stals och hittades direkt på morgonen övergiven i ett grustag ute i Hässelby gård. Dock relativt välbehållen med tanke på omständigheterna.

Jag är ingen haj på bilmeck och skulle verkligen behöva hjälp av någon som är duktig på att hitta delar till så här gamla bilar.
Det som behöver bytas är:
*Tändkablarna
*Fördelarlock
*Startlås
*Celenoid på startmotor

Skulle uppskatta det otroligt mycket om någon sitter på lite reservdelar de vill sälja så min kära bil blir hel igen till sommarn! :))
Ni kan även nå mig på telefonnummer: 0735-138456.


Vänliga Hälsningar
Karl
av LarsBd
#606346
Tändkablar och fördelarlock bör finnas hos närmsta reservdelsförsäljare/bilverkstad och startmotor(solenoid) hittar du på skroten. En komplett startmotor från Amazon 140 240 och kanske även från 740 passar direkt (bensinmotor b/18/20/21/23/230). Vill du bara byta solenoiden passar de från 65 års modell till en bit in på 80-talet, titta bara att donatorstartmotorn ser lika ut. Om du med startlås menar rattlåset dvs de mekaniska delarna och ej elektriska kan en annons på 1800 klubbens sida göra underverk. Är det kontaktstycket bör även det kunna finnas på en skrot, leta efter Amazon med rattlås eller 140/164 67-72. 140 73-74 har annan nyckelmodell och kanske även annat utförande på kontaktstycket.
XC70 2016

Tack. All info är uppskattad oavsett bra elle[…]

En ständig jakt på kapital verkar vara […]

Volvo 945 STARTAR EJ

Hur nollar jag felkoder utan obd2? Bara att lo[…]

Det gör att motorn blir varmare snabbt nä[…]