PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Johannes
#60493
Jag har en lustig liten spak i min Duett. Den är placerad under instrumentbrädan till vänster om ratten. Drar man ner den tänds en röd lampa bredvid tändningslåset. Jag gissar att det är till extralampor, någon som vet? Jag kan ta bilder om det skulle hjälpa.
av Arne
#60503
Det är en eftermontering, alltså inget original. Troligtvis nåt extralyse nånstans. Skulle det vara till ett extraljus så skulle lampan endast lysa i kombination då du har tänt helljuset.
av Johannes
#60620
Arne skrev:Det är en eftermontering, alltså inget original. Troligtvis nåt extralyse nånstans. Skulle det vara till ett extraljus så skulle lampan endast lysa i kombination då du har tänt helljuset.

Tack för svar, då var det som jag trodde.
Spolning av automatlåda

Kan det verkligen stämma? Vi har bytt olja […]

https://www.jagrullar.se/forum/viewtopic.php?f=56&[…]

Ström och genomföring verkar inte s&arin[…]

Renovering framvagn Volvo 240

Var ut och körde ca 5 mil, men det är no[…]