PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Nekcaj
#1500640
Har bytt packningar I toppen. Topplockspackning, insugspackning, oringar till vattenpump, grenrör-avgassystempackning. Innan detta gick bilen bra men nu efter byttet så verkar det som att den får för mycket soppa. Stiften sotar igen och då går bilen går dåligt.

Väldigt tacksam om nån kan komma med några kloka tips.
Senast redigerad av 3 Nekcaj, redigerad totalt 0 gång.
#1500648
Skruven under är bara en plugg (med en o-ring som tätar), som tas bort vid justering. Munstycket justeras genom att pressa munstycket med specialverktyg.
Men felet du har beror knappast på det, justeringen ändras ju inte av sig själv. Mer troligt så har fottören hängt sig eller att flottörnålen inte tätar.

Det här är ju intressant. Vad är de[…]

Solgardin bakdörrar

Hej. Funderar på om det går utan all[…]

Hjälp släpvagns kontakt

Blir nog skroten i så fall.

Köpråd, Volvo V50 D2

Kamremsbyte var 14000de mil. ganska enkelt, men sk[…]