PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av 123svenne
#999047
Hej!
Verkar ha blivit något glappt med blinkersen och varningsljuset. Funkar bara ibland och då funkar den endast i några sekunder. Vars borde jag börja felsöka?
av Rådlös
#999073
Matningen till blinkrelät, nr 49. Den kommer från ljusomkopplaren och utgången heter 49 där också. Men 15 på ingången. Den i sin tur matas från säkringsdosan, säkring 5. Säkring 5 går också till dom flesta kontrollamporna i instrumentpanelen. Fungerar dom så är säkringen hel. Men kolla utgången från säkringsdosan. Någon kabelsko kan ha lossnat eller oxiderat.
Det kan vara glappkontakt, kabelbrott, oxider etc. etc. Mät med en multimeter på dom här punkterna för att kolla att det finns spänning.
av 123svenne
#1003068
Har äntligen fått tid över att kolla upp det och det verkar vara reläet det är fel på.
Passar något av reläen som finns på mekonomen eller vars är bäst att beställa från?
av Rådlös
#1003073
Det finns visserligen firmor som säljer speciellt delar till äldre Volvo, men det är nog inget fel på Mekonomen. På något vis känns det som att dom flesta säljer samma sak, Bosch eller Hella, eller VDO. Någonstans där hamnar du var du än köper. Och tänk så här: Du har en bil som är 40 år gammal. Relät höll ända till nu. Oavsett vem du köper det nya av, så kommer det säkert att hålla åtskilliga år till.

Åkt lite i helgen: - gubbe i V90 som ligger[…]

Är inte det kutym, att man bara redovisar &a[…]

Skulle hjälpa syrran igår att byta brom[…]

V60 sliter däck bak

https://vparts.se/se/powerflex-polyuretan-bararmsb[…]