Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Vofflan80
#789793
Min v70 2,5t automat 00a har börjat bete sig väldigt konstigt
Först så försvann laddtrycket helt. Då bytte jag TCV(magnetventilen )(ca en månad sen) bilen har gått kanon sen dess tills nu .
Nu börjar den bete sig väldigt konstigt den drar fint en kort stund sen slår trycket av precis som om den skulle ladda för mycket sen kommer trycket tillbaka tills de slår av igen de går som en jojjo om man håller ner gasen.Motorn varvar aldrig över 4000 känns nästan motig vid 4k numera

Hade i dag bilen på service i dag och fick då felkoderna utskrivna koderna är följande ( för övrigt såg verkstadskillen ut som ett frågetecken på min fråga vad detta kunde bero på. Byt motor fick jag till svar sedan. Sista gången jag anlitar den Volvoverkstaden )

644A omställningsventil kamaxel felaktig signal
intermittent
4801 katalysatoreffektivitetbank 1
intermittent
6805 laddningstrycksventil
intermittent
6806 laddningstrycksventil
intermittent

Någon kunnig som kan ge mig lite information/lösning kring detta ? Är trött på dyra verkstadsbesök som inte resulterar i att felen åtgärdas
Airbag

Hur åtgärdar man det?

Demontering kromlist

Med hjälp av fiskben, falsben, brytspak, plas[…]

Jag får testa. Är det normalt att ski[…]

Renovering framvagn Volvo 240

Är det värt att byta fjädrarna till[…]