Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

av kicke
#716248
Hej!

Jag undrar lite om någon har erfarenhet av att försäkra bilar sporadiskt. Anledningen till att jag frågar är för att jag är student, i Stockholm, vilket ger en begränsad budget och rätt mycket snabbmackaroner. Jag är inte i direkt behov av bil varje dag för pendling, men sporadiskt kan jag behöva bilen för att ta mig ut till landet, handla, resa mm. Min fråga gäller om man kan ha en bil försäkrad över dagen några dagar per månad efter behov eller om det kommer kosta mer än försäkringen jag betalar idag. Jag är 22år och betalar betalar ca 460kr/mån för försäkring av min Volvo 745 GL-88 hos länsförsäkringar vilket blir en del i längden. ??:-/

Att sälja bilen kommer inte på tal! :D

Vad tror ni?
Användarvisningsbild
av CiA
#716254
Jag antar att det är en trafikförsäkring du har? Och att den är så dyr för att du bor i Stockholm, är ung och kille antar jag..? Det finns inte ngn gammal moster i nån liten håla ngnstns som kan tänka sig att ha bilen skriven på sig? Jag tror att vi betalar en dryg hundralapp i månaden för vår gamla Volvos trafikförsäkring.

Annars tror jag inte att det finns något annat för dig än att ställa på och ställa av bilen varje gång den ska användas. Då får du tillbaka på skatten dessutom - men det är väl lite drygt att hålla på så...
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#716270
Ja, ställa på och ställa av är ingen höjdare. Dels får man betala 65kr vid varje påställning som ej återfås (65kr är mycket mat för en student ;) ), dels måste man ju ha hela summan för att kunna ställa på bilen.
Även om man får tillbaka den summan så är det inte alltid så lätt att få loss den klumpsumman som blir, speciellt inte som student/sjukskriven/annan orsak till dålig ekonomi.

Tyvärr är nog det billigaste i längden att ha den påställd och försäkrad hela tiden. Det bästa är ju om den kan stå på en förälder eller liknande.
Användarvisningsbild
av Nexus
#716275
35 år ger 1100:- om året i halvförsäkring hos länsförsäkringar på min 740 GL -88.
Jag har sommarbilen avställd vintertid då kostar den bara ca 70 kr i månaden i en sk garage försäkring.
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#716366
Nexus skrev:Jag har sommarbilen avställd vintertid då kostar den bara ca 70 kr i månaden i en sk garage försäkring.
Heh, min 855a kostar strax under 200 i månaden avställd :P . Fast den är "helförsäkrad" så om en komet skulle trilla ner på bilen så täcker försäkringen det :P
av 94093a
#716463
tyvär är stockholm dyrt jag har skrivit min 940 på mamma då blev det 1900 och för mig så hade det blivit 4900 för trafik.
Användarvisningsbild
av eccy243
#716498
För att få säga upp en försäkring så måste bilen ställas av, eller byta ägare. Om bilen sedan ställs på, men inte försäkras samma dag så går Trafikförsäkringsföreningen in och "försäkrar" bilen åt dig, till den nätta summan av 103:- per dag. Dessutom som nämns ovan kostar det ju 65:- att ställa på bilen.
Jag ser bara två realistiska alternativ.
-Ställ av bilen och vänta till du studerat klart och kan använda den.
-Eller ha bilen påställd, skattad, besiktad och försäkrad och använd den när du behöver.
Användarvisningsbild
av Tomas88
#716536
Flyttade tråden till ekonomidelen.

Har du jämfört olika bolag? Tycker din försäkring låter dyr om det är trafik... men det kanske är så i Stockholm.
Att skriva över bilen på någon annan är inte tillåtet på något försäkringsbolag vad jag känner till.
Användarvisningsbild
av Vojje
#716607
Tomas88 skrev: Att skriva över bilen på någon annan är inte tillåtet på något försäkringsbolag vad jag känner till.
Man behöver inte äga bilen man brukar
av svenne61
#716628
Det här hittade jag när jag googlade

http://www.motormannen.se/juridik/FAQ/f ... kring.html


Vanliga frågor om bilförsäkring
Försäkringsbolaget vill inte betala för att en annan person står som ägare och försäkringstagare.
Jag lånade pengar av min mamma för att köpa en bil. Mamma står som ägare till bilen och har även försäkrat den. Det blev billigast så. För en månad sedan gjordes ett inbrottsförsök på bilen och nu vill inte försäkringsbolaget betala för skadorna. De menar att det är jag som borde ha stått som försäkringstagare då det är jag som är den ”verkliga ägaren”. Kan det verkligen vara riktigt? Premierna har alltid betalats i tid.
Det är riktigt att det är den som egentligen äger bilen ska försäkra den – så kallat försäkrat intresse. Om så inte har skett har försäkringsbolaget möjlighet att neka ersättning
ljudet av ett dött batteri?

https://uploadnow.io/f/wJCCQ6F

Nolla motor V70 D3

Att lyfta toppen behövs inte tror jag. Det fi[…]

Problem med airbagen V70 .01

Har följt kabeln och just innan den gå[…]

Bensinpump till B27A 1978?

Det ser ut som om det är någon sammanbl[…]