I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

av glenn30
#715706
Hej har införskaffat mig en ocean race -06 manuell som gått 18000 mil,fullservad,jag är lite sugen på att chiptrimma den,hörde med autotech o dom hade 20% rabatt nu så 3990:-kosta det o då skulle jag få 250-260 hk sa dom,tänkte det kunde vara bra vid omkörningar mm,finns det nåt som tar skada av av att få ca 50 hk mer.
Användarvisningsbild
av crumpets
#717630
Det beror på hur du kör. De har väl kvar momentbegränsning på låga växlar för att skona drivlinan. Det är hyfsat sällan man hör om folk på nätet som fått problem med chippade bilar, så om du kör som vanligt och inte använder alla extrahästarna vid varenda rödljus så ska det inte vara några problem.
B230 16v

Har en 230 med 16v topp på grabbens ena folk[…]

MartinS V60 D4 R-Design

Lurar på belägg fram vid detta byte[…]

Justera dimljus V90-18

Insex underifrån i ett hål,minns ej st[…]

V60 D3 tillverkad 2018 03.

Kan man med hjälp av motorns serienummer, art[…]