Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av manne79
#678520
Hejsan!!

har ett problem med min volvo 740 90a o de är att varje gång jag bromsar tänds lampan för trasig lampa i bilen.
allt funkar som de ska. alla lampor är hela. dubbelkollat i dag.. oljenivå finns i behållaren har bytt ut ljusreläet till ett nytt men samma problem.
altså bara när jag bromsar den tänds.
vad kan vara felet?
sitter det någon givare som säger att bromsarna håller på o ta slut?
dom funkar utmärkt och godkända på besiktningen.
av GAMBIAMOTORS
#678523
Kollat om bromsljuskontakten är hel vid bromspedalen?

Vad jag vet så har då iaf inte 740 den funktionen som varnar vid dåliga bromsbelägg, skulle va något man kan eftermonterat isf. men inget orginal vad jag vet.

Eller har du någon 2polig lampa som du använder som bromslampa? isf kanske den ena tåten är av.

Lite tips iaf :)
av manne79
#678527
nej enpoliga allihopa. kontakten vid bromspedalen är hel. drar ja en kabel i den sockerbiten till kontakten så lyser lampan "igen" så förmodar att den är hel.
av GAMBIAMOTORS
#678551
manne79 skrev:nej enpoliga allihopa. kontakten vid bromspedalen är hel. drar ja en kabel i den sockerbiten till kontakten så lyser lampan "igen" så förmodar att den är hel.
Okej, ingen annan lampa på bilen som är pajj? Kan ju helt klart vara brott till något helt annat som gör att den löser ut när du bromsar
av sicnarf
#678671
Min lyser också så fast alla lampor är OK. Så bry dig inte om det. Jag satte en bit svart tejp över den lampan så jag slipper se den när den tänds vid bromsning. Besiktat flera år utan problem,de säger inget.
Användarvisningsbild
av Lazydogmic
#678768
Den känner av att det är olika stort motsånd mellan höger o vänster bromsljus och då tänds trådvakten/trasig lampa.
Byt båda glödlamporna till bromsljuset och gör rent där glödlamporna ska sitta.
Kolla även kablarna/kontakten till bakljusarmaturen så de är hela o rena.

Borde funka/Mic
av manne79
#678968
Lazydogmic..

jag vet inte riktigt men innan man svarar kanske man ska läsa igenom alla svar..
skrev lite längre upp att jag bytt alla lampor och själva hållarna e nya på bilen.
Volvo car UX

Själv kan jag inte se att något blivi[…]

Hej, jag har en xc60 T8 2023 . Mitt problem ä[…]

Bromsar på S60

Dessutom bromsar bilen bara bak om du har (anv&aum[…]