alex79 skrev:Såg på vår nya insatsledarbil som levererades igår att det satt continental 4x4 contact orginalmonterat, när gick dom ifrån pirelli scorpion och är det någon väsentlig skillnad på däcken, det gäller ju så klart xc 70 II.
Japp den stora skillnaden är att Ni slipper Pirelli
Har haft en hel del problem med detta märke spec 4x4 modellens däck Har monterat tex 2 st Scorpio och har i värsta läget fått ta ut 5 st nya för att få 2 st bra på bilen så det inte vibbrerade
Sedan så slits dom rätt fort spec i 18"19"20" och har även märkt att det går åt rätt fort nu även i 17" så Conti är bra att ni har inga direkta problem med dessa däck vad det gäller ballans sedan så har dom inte suttit org monterat så länge och är inte vanliga i dom större dim i 4x4 så där har jag ingen referens
Men bara att få slippa pirelli är ibland värt att betala extra för
Skall väl till Pirellis fördel säga att dom som sitter std på R-design tex inte har vållat några problem med obalans men som slits fort spec om man inte är noga med däcktryck och hjulinställningar " Men som reklamen säger du sitter som klistrad vid vägbanan"
//Gooose