Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av stefan.li
#649258
Jag vet att det finns 100 trådar om detta men ingen har länkar som funkar för både dimljus och positions ljus.

Jag har en v70 my11 och undrar vad det är för lampor jag ska ha, och behöver jag köpa speciella för att slippa felkoder.

Funkar dessa till positionsljusen:
http://www.xenonkungen.com/se/art/w5w-led-5xsmd.php i 4,3k

och vilka ska jag ha till dimljusen.

Tack på förhand
av sirlindqvist
#649307
stefan.li skrev:Jag vet att det finns 100 trådar om detta men ingen har länkar som funkar för både dimljus och positions ljus.

Jag har en v70 my11 och undrar vad det är för lampor jag ska ha, och behöver jag köpa speciella för att slippa felkoder.

Funkar dessa till positionsljusen:
http://www.xenonkungen.com/se/art/w5w-led-5xsmd.php i 4,3k

och vilka ska jag ha till dimljusen.

Tack på förhand
Har de som du länkar till som skyltbelsyning på en 2003'a, fast 6k.
av mattish
#649404
Jag har också beställt från Ebay, kvaliteten motsvarar priset. Dom funkar för det mesta, men det verkar vara lite problem även med "svensksålda" också.
av volvomatte
#649508
varför krångla och beställa från ebay osv när mekonomen säljer xenonkungens W5W diodlampor som för övrigt är dom lampor som sitter i p.ljus,sidomarkerings ljus och innerbelysning :D
har bytt all min belysning till LED även dimljusen och använder mig inte några canbus lampor och har inte fått något felmeddelande lr så
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Sen eftersom jag har haft flera T8, det är ga[…]

Problem med Carplay Senus

Prova att göra en hård omstart på[…]

Solenoid b4b

Om jag mins rätt hade alla Volvo fram till Am[…]

Har nu kört ca 30mil, samt 'kört vå[…]