Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Zoomer
#35426
Hej !
Har en V70-98 där det knarrar från instrumentpanelen ungefär under framrutan på vänster sida. När panelen är kall hörs inget ljud men om solen legat på och den är varm knarrar det för minsta lilla ojämnhet i marken när man kör : (( väldigt irriterande. Någon med samma problem eller tips på hur man löser det ?!.
av Rikhard
#35480
har samma problem fast tvärs om. bara gnissel o knak när det e kallt. Så det var spännande att höra vad det kan komma från
av Zoomer
#35503
Jaså ! märkligt. Undrar om man kan spruta lite silicon i springorna kanske hjälper?? Tycker inte det borde va nåt knakande i en volvo V70 ska ju vara sån kvalitet !!!?
av Rikhard
#35540
jag vågar inte göra nåt själv, har lite tummen mitt i handen syndromet :-)
men för mig försvinner det ju när den blir varm som sagt. men lite silikon kanske kan dämpa
av Burken
#35864
stora knak från instrumentpaneler e vanligt på 85x70 riktigt irriterande med.... dock brukar de försvinna efter en lång tid :P
V50 tanklucka

Hej Ta bort den klädda luckan på h&oum[…]

Elpriset

Men det är ofta lågt timpris vid lunch[…]

Tack för tips, ska höra en grundlig chec[…]

B230fk saknar kraft

Jag körde 531 på min innan men bytte ti[…]