Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av gant73
#440306
Jag är ute efter tips på hur man kan få markeringarna på växlarna att synas i mörker. Bekanta som har lånat min bil har haft problem när det är mörkt i bilen (kvällar och nätter) att se vilken växel de har lagt i eller ska lägga i. För det vita markering till vänster om växelspaken som markerar ilagd växel syns dåligt i min bil. Någon som har samma problem? Tack på förhand.
av gant73
#440312
nolimits: i så fall verkar det som att lampan/dioden är sönder. Var sitter bakgrundsbelysning? Går det att byta t.ex. lampa om det som i mitt fall har slutat att fungera? Tack på förhand.
Användarvisningsbild
av Tofulus
#440441
Det går att byta lampa. Desvärre får man demontera mittkonsolen, sitter med några torx-skruvar i framändan, och så är det 2 st 10mm bultar tror jag det var under locket i förvaringsfacket baktill. Även plastgrejen under handbromsens handtag skall plockas bort, efter det borde den gå att lyfta uppåt samt dra bakåt.
Hastihetsmätare.

Hej! Har en 245 från -92 där vägm&[…]

Bromsar på S60

Jag böt på en V60 vid ca 10000 mil. Bel[…]

Kopplingen tar högt upp.

Normalt ska det vara ett "spel" I pedale[…]

Dålig broms

Dålig huvudcylinder som läcker internt […]