Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av sam82
#435917
Tjenare!

Någon som vet vilken packning som måste bytas då det läcker olja från motorns topp, det rinner ut från tändstiftskåpan och sedan ner på grenröret. Lite jobbigt att det rycker så hemskt då bilen står still :oops:
Tacksam för alla svar!
av sam82
#435924
Okej, ja jag tycker inte det verkar komma från oljepåfyllningslocket då jag kollat men jag måste dubbelkolla, om vevhusventilationen är igensatt, är det bara att blåsa ur slangarna?
#435958
Känn på packningen, och är den torr så byt. För skulel det inte va den som läker nu så kan det börja snart. Och med tanke på den ringa investeringen så skulel jag byta i vilket fall. Är ventilationen igensatt lär man plocka av insug bland annat för att kunna komam åt för att rengöra, i vissa fall lär man även ta ner tråget för att kunan rengöra riktigt.
Köra EX90 med släp

Jag körde ett ordentligt stort släp med […]

Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

Sådana här meddelanden dyker det upp v&[…]

Eftermontera kupevärmare

Frågeställaren hade årsmodell 201[…]

Nästa elbil från Volvo?

På senaste bilden (där man ser ex60 […]