Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av msgurkan
#406085
850-96 automat.
Hej på er! Var sitter tempgivaren till styrenheten som talar om hur mkt soppa den skall pyttsa in vid kallstart. Ryker svart som f_n när den är kall. Går knappt o illa. Så mkt soppa får den. När bilen är varm så går den jättebra/jämt o billigt. 0,98 lit mil. Går igenom besiktningens avgaskoll varje besiktning. Det är en ny LMM och främre lambdasond monterat. Lamdalampan tänds efter ca sju mil. Släcker den med ninuspolen men återkommer igen efter ca sju mil??
Vad kan det vara som spökar tror ni?

Vart hittar jag ett OBD-2 instrument som passar min 850. Inte för svindyrt helst. Vilket språk använder Volvo? Jag förmodrar att jag kan läsa felkoder samt släcka servicelampan med detta instrument!?

MVH
Gurkan
av msgurkan
#406126
Aha tack. Skall kolla. Neä termostaten bytte jag för ca ett år sedan. Då stod mätaren på kallt men nu så står den rätt ut kl 15 tror jag att det är. Men kan den vara på bommen iaf tror du lr?

Gurkan
Polestar 4 TPMS vinterdäck

Hej, Ok, tack för svar. Vet du äve[…]

Hade absolut bytt, vet ju inte hur länge det […]

Laddningslucka

Tjena. Har en Volvo V60 T6. 2021 Jag får[…]

Renovering framvagn Volvo 240

Man kan byta bara fram, även om det rent kras[…]