Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Wimso
#383912
Jag äger en Volvo 850 Glt - 93 och ska snart in på besiktning, då jag vet att länkarmsbussningarna är dåliga tänkte jag byta båda länkarmarna, jag undrar nu om någon vet om Biltemas länkarmar passar på -93 års modell, det står nämligen i katalogen att de biltema har är från -94 års modell och personalen på Biltema törs inte svara på det när jag frågar, jag har den sorten med demonterbar spindelled och den på Biltema har en fast spindel, jag kan ju förstås gå till Volvo och få rätt del men har ingen lust att punga ut 3000:- när det finns på Biltema 1000:-, så om någon vet eller har bytt själv så vore svar tacksamt.
Användarvisningsbild
av Phantom
#383915
Jag har för mig att detta nämnts i någon tidigare tråd, och man då bytte hela länkarmen på en bil som din. Då har du inte längre löstagbar spindelled.
Ett annat tips är att kolla spindelled hos skruvat.se, och där söker du på din bils registreringsnummer. Som medlem har du även 10% rabatt :D

Det är det lilla start/stopp batteriet. Du ka[…]

OM RYSSEN KOMMER

trump.jpg Då har vi väl fått s[…]

Det är den gamla som jag försöker f[…]

..och ett antal till vändor blev det fram och[…]