I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

av _danne_
#267760
hej! har en s60 2,4t- 02 och nu sitter det är bsr steg 1 i bilen och 3tum avgas efter katt, men är sugen på att slänga på 3tum hela vägen dels för ljudet och dels förhoppningsvis lite mer effekt! men är det någon ide att ha grövre downpipe med sportkatt om man inte har ett steg 3? är det nått som kan hända? tex skenande laddtryck eller nått liknande!

hoppas ni förstår hur jag menar!

MVH//Daniel
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#267804
Det är bara att byta, grövre downpipe skadar inte. Laddtrycket ska inte skena om du byter downpipe, skulle det göra det så är det något annat fel. Den kommer med grövre downpipe bygga upp trycket fortare och desutom så lär den inte tappa flåset lika lätt. däremot är ju ett helt 3" inte den bästa lösningen vad det gäller effekt/vrid, 2,5" efter kat funkar bättre.
Elfel 855 -96

Inte många svar. Så kommer med svar p&[…]

@AlexanderE , Du kommer tyvärr inte kör[…]

Släcka felkod

Jag har iCarsoft 2.0

Insug b6254

Jag tror det är motorolja som kommer genom v[…]