Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av BladeMaster
#242428
När jag startade bilen för ungefär 1 vecka sen så lyste inte instrumentbrädan överhuvud taget och jag hade inget halvljus, det enda som fungerade var dimljusen.

När jag hade varit ute och kört ett tag så skulle jag köra om en bil och varva upp bilen ganska bra, då tändes allt igen. Allt har lyst hela tiden sedan dess och bilen går lätt att starta.

Sen idag när jag skulle starta bilen så hände samma sak igen, instrumenbrädan lyser inte och jag har inget halvljus. När jag försöker sätta på helljusen så tänds instrumentbrädan och helljusen så länge jag håller in spaken. När jag sen släpper den så släcks allt igen.

Det enda som lyser är displayen på radion och varningslampan på färddatorn att det det är kallt ute.

Hoppas ni kan komma på vad det kan vara för fel.
Kör en Volvo V40 2,0 SE 98
Senast redigerad av 1 BladeMaster, redigerad totalt 0 gånger.
av BladeMaster
#243361
Har äntligen hittat felet.
Det var en kabel bakom ljusvredet som hade pajjat. Bytte den och allt fungerar fin fint :D

/BladeMaster

Jag är lite trött nu Så du få[…]

Jag har en Volvo S60 från 2003, som i dagsl&[…]

V60 sliter däck bak

Min har rullat 23000 mil nu så de kan ju va […]

AC & kylfläkt

Det har jag inte ens reflekterat över, tä[…]