Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av andersst
#236795
Hej,
Har en v70 classic -00 med volvoguard.

Under den senaste månaden har larmet gått utan anledning typ ett par gånger i veckan. Larmet går alltid c 30 sekunder efter att jag aktiverat det. Om jag deaktiverar och aktiverar har felet aldrig kommit 2ggr i rad. Larmet har aldrig gått förutom efter 30sek från aktivering.

Har ytligt kollat kabelknippe i gångjärnet i bakluckan men inte hittat nåt. Därtill anser jag inte att felet skulle komma så "punktligt" om det var frågan om elfel.

Ett par frågor:

Hur är det, lagras senaste larmorsaken någonstans så man skulle kunna avläsa det hos volvo?

Ifall låsmekanismen på nåt sett inte löper som den ska kan detta lösa larmet?
av timebandit
#236962
Kan ju vara ganska mycket som avlöser larmet. Försök att läsa ut felkoderna för larmet så får du exakt svar.
Användarvisningsbild
av CarMan
#237000
larmorsken lagras & kan läsas ut på verksta.
jag är övertygad om att det är glastråden i bakrutan som spökar. Den har ergat presis under spolmunstycket & motståndet i tråden varierar när bilen kalnar, vilket tolkas som ett inbrott.

enklaste fixet är att kopla ur bakrutan genom att jorda kabeln i karossen
Optimering

Jävligt kreativt att kalla en signal-maniplul[…]

text Du har helt rätt. Ha en trevlig helg[…]

V60 T4F ryckig gång och klen.

Jag har en V70 med samma problem. Pendlar mellan 1[…]

Värme i kupén laddhybrid

Värmaren är trasig, tur att jag har Sele[…]