Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av P165B
#1625869
Hej!

Min Volvo 855 -96 med AC och vanliga 5 cyl bensin motorn på 144 hk med manuell låda, har börjat spöka med elfel. Troligtvis dålig kontakt någonstans. Matning av el eller jordfel.
Börjat med att instrumentbelysning inte tänds vid start. Om jag vrider strömbrytaren för lyset av och på igen så funkar instrumentbelysningen. Häromdagen så stannar kupefäkten. Jag har bytt fläkten då jag köpte bilen för ca 5 år sedan. (Då var den stöldskadad så jag bytte kontaktstycket för tändningslåset och antennringen för nyckeln.)

Så kändes konstigt att fläkten skulle pajat igen. Kollade säkringarna nr 5 och 31. Inga fel. Bilen har stått och skämts i en vecka nu och jag startar bilen. Drar reglaget för fläkten fram och tillbaka några gånger. Då startar fläkten :-o ! Men samtidigt slocknar instrumentbelysningen :-( . Efter många av och påvridningar av lysknappen så får jag instrumentbelysningen att tändas och fläkten går också. Vad har fläkt och instrumentbelysning gemensamt?
Någon som råkat ut för liknade problem och vet vart glappet sitter?
Trasig ABS givare, men var?

Vad är det för läsare du anvä[…]

Re: Dörrlås under vintern.

Mycket vanligt. Fick precis förardörren […]

Skaplig tvätthög det skulle bli, jag sni[…]

Har haft det riktigt kallt ute som lägst -35 […]