Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Camelen
#1528157
Nu är det en låst artikel så jag ser bara rubriktexten, men att det tickar när man blinkar? -ja det gör det och har alltid gjort. Jag har alltid blivit väl mött av min Volvo handlare och PST.
Användarvisningsbild
av sewen
#1528159
Är så märkligt. Att man liksom inte fattar att det skadar företaget mer än vad det ger.
Ge en kompensation med typ 5 000kr presentkort i bränsle / reparation / service / tvätt / shopping på volvos anläggningar så är saken ur världen. Dessutom får man ju då tillbaka pengarna in i verksamheten.
av Robkwi
#1528166
Detta är ett ganska vanligt fel på många SPA bilar. Hade en v60cc-20 utan problemet och nu en V60cc-21 med detta ”problem”. Min PST har sagt att han har stött på många bilar med problemet och försökt lösa det några gånger men misslyckats att åtgärda det och Volvo säger att ingen lösning finns i sikte.

Tråkigt att hållningen från Volvo verkar bli som det var med buggar på Microsoft Windows från MS sida en gång i tiden, det är inget fel utan en egenskap hos produkten ;-)

Tycker det är mycket fler småfel på 2021:an än 2020:an som jag hade innan, men tyvärr var tvungen att lämna ifrån mig pga jobbyte. Har faktiskt börjat tappa lite förtroende för Volvo; har nu en ny V60 recharge på gång men undra om den inte blir den sista Volvon om det kommer fortsätta som det gör med Volvos kvalitet och bemötande av kunder.
Sedan så är kanske inte gräset grönt på andra sidan, kanske alla tillverkare har samma approach numera? :-(
av Lockis
#1528197
Förstår inte riktigt problemet genom bara rubriken. Vill man inte det ska låta när man använder blinkers?
#1528199
Lockis skrev: mån 23 jan 2023, 22:02 Förstår inte riktigt problemet genom bara rubriken. Vill man inte det ska låta när man använder blinkers?
Jo, men ljudet när man blinkar är inte konstant samma. Ibland "följer" inte ljudet och lamporna varandra.
Detta är mig veterligen ett känt gammalt SPA-problem, som Volvo tycker är ett icke-problem.
Användarvisningsbild
av sewen
#1528200
Saxat. Hoppas man får en bild av artikeln:

Blinkers i otakt på ny Volvo – ingen lösning i sikte
Tick-tick, tick-tick-tick, tick, tick-tick, tick. Så kan det låta när Daniel Ferm använder blinkersen på sin V90. Volvo lovade först att fixa problemet men säger nu att ägarna får leva med ljudet.

Problemet med blinkersljudet är fortfarande olöst och innebär att blinkersljudet inte synkroniserar med instrumentklustrets blinkerssymbol. Daniel Ferm tar fram mobiltelefonen och spelar upp en video där blinkersljudet inne i bilen kommer och går med olika intervall. Därefter tystnar ljudet en stund för att sedan fortsätta i otakt.

Magnus Holst, pressansvarig på Volvo, bekräftar att Volvoägare som stör sig på blinkersljudet får leva med det.
– Vi konstaterar att bilen uppfyller gällande lagkrav och något arbete med att justera detta symptom kommer inte att genomföras, säger han

Vid flera tillfällen har Jonas Helander intygat per mejl till Daniel Ferm att ärendet är prioriterat hos Volvo och att alla inblandade gör allt vad de kan för att lösa situationen. ”Bilen kommer bokas in för åtgärd när en lösning finns och kunden ska kompenseras när felet är avhjälpt”. Fagra löften utan värde visar det sig när vi frågar om hur kompensationen kommer att se ut? Att ämnet är svårhanterat blir tydligt när Vi Bilägare kontaktar Jonas Helander som är kundrelationsansvarig hos Volvo Car Retail och ansvarar för Daniel Ferms ärende.
– Det där är inget som vi kommunicerar och vi har kommunicerat med kunden vad som gäller, jag kommer inte svara på några frågor, säger Jonas Helander och trycker bort samtalet.

Men det värsta i den här soppan är hur min återförsäljare har skött ärendet. Volvo Car Retail har envist hävdat att de arbetar på en lösning och kommer att kompensera mig när felet är åtgärdat. Ett märkligt löfte när Volvo bevisligen inte arbetar på någon lösning. Jag har redan synat de lögner Volvo kommer med och förstod ganska snart att det inte fanns någon plan för åtgärd. Det hade varit ärligare att erkänna felet från start eftersom både Volvo och deras tekniker kände till att detta är ett vanligt problem som vi Volvoägare får leva med, säger han.
Användarvisningsbild
av ShogunX
#1528210
Jag ser det ändå som en möjlighet att buggen tagits upp som ett problem eller till och med att en lösning testats men utan framgång. Å andra sidan är det väldigt pinsamt om man är ovilliga eller inte kompetenta nog att åtgärda problemet.

Att man i sin yrkesroll som kundrelationsansvarig och representant för Volvo uttrycker att man inte vill svara på frågor och avslutar samtalet tyder endast på att man bör se sig om efter andra yrken. Att man dessutom också lutar sig på argumentet att problemet är fullt laglig tyder ju på att man anammat lite av en loop hole-mentalitet. Visst har Volvo en del bra nyheter ibland, men det var längesen sist...
av Lockis
#1528220
Recharged skrev: mån 23 jan 2023, 23:26 Att man i sin yrkesroll som kundrelationsansvarig och representant för Volvo uttrycker att man inte vill svara på frågor och avslutar samtalet tyder endast på att man bör se sig om efter andra yrken.
Håller inte med. Stora bolag har personer som ska kontaktas. Personen i fråga har nästan sagt för mycket och skulle bara hänvisat till PR avdelningen.

Jag är i min roll också kundansvarig men jag skulle få sparken om jag pratar med Media…..

Slänger in en fråga och hoppas att den[…]

230fk går snålt

Skulle tro det är 984 box jag har Ok, jag t[…]

Går ryckigt vid jämn lite gas

Hej! Har en Volvo V70 2009 med D4204T som har g&ar[…]

Nope, tar man BE nu så är högst[…]