Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1497241
Oj så jag fick leta i mobilen (iPhone) och i bilens (V90 T6 Recharge MY22) inställningar i centerdisplayen innan jag lista ut hur jag skulle få Kontakter och Senaste samtal att visa sig i bilens telefonapp igen.
Har funkat utan problem i 8 månader men för ett tag sen var bilens telefons Kontakter och Senaste samtalslista borta. Inte pillat med nåt varken i bilen eller mobiltelefonen. Har letat lite bland inställningarna i mobilen och i bilens inställningar om nåt skulle kunna förklara ”försvinnandet”. Men näe, hitta inget som jag kunde se förklara problemet.
Men idag efter jobbet tänkte jag att ”nu jäkl… skall jag lösa det här”, det har ju funkat i 8 månader, tills nyligen. Kändes lite som att leta efter en nål i en höstack. Ingen aning om uppdateringen av mjukvaran i bilen till version 2.0 för några dar sen har med problemet att göra.
Nu till lösningen:
I bilens inställningar för Bluetooth för min parkopplade iPhone var inte ”telefonluren” blå, se bilden. När jag klicka på luren så den blev blå så kom Kontakterna och Samtalslistan upp i bilens telefonsida. Puh… det var inte lätt att hitta detta var orsaken.
Om nån annan råkar ut för detta kan Ni kolla över detta. Det finns andra förutsättningar för att delning av Kontakter skall fungera men i mitt fall hade jag ställt in detta i min iPhone och i bilens inställningar för 8 månader sen när bilen var ny.
Då kan man sluta gå och grunna på detta lite knepiga problem. :-)
Bilagor
1E515446-041C-48B6-A595-B32CCD7FD0E3.jpeg
1E515446-041C-48B6-A595-B32CCD7FD0E3.jpeg (2.66 MiB) Visad 748 gånger

Brukar det inte finnas möjlighet i dagens […]

740 som krånglar

På årsmodell -88B lyser aldrig mil[…]

Pilot Assist - finns det olika?

Min 2019 lägger av i 140 km/h, tror jag det &[…]

Carplay trådlöst?

Jag har själv sökt svar och lösning[…]