Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Tohatsu
#1391099
Är det någon som vet hur styrenheten i stolarna fungerar?
på stolar från S80 har det tidigare fungerat att bara spänningsmata stolen så fungerar elreglagen, men enligt han som installerar stolarna verkar inte detta fungera på v90-stolar. Skall hämta hem en stol och testa lite själv men är det någon som vet hur man kan komma runt eventuell CAN-styrning? (Verkar oerhört komplicerat om knapparna skulle gå till en styrdator som sedan kommenderar stolens elfunktioner istället för direktstyrning).
Användarvisningsbild
av HitTheRoadJack
#1391103
En viss mått av Plug&Play verkar kunna finnas som t.ex vet jag att Sensus equalizer ändra sig beroende på förstärkare.

Byter du till en motsvarande stol eller är det till en förbättrad stol som kan justeras mer?

Annars är det väl att prova o se :-)
av least
#1391284
Det enklaste är att lyssna på CANBUS-nätet när man trycker på stolens olika funktioner. Dvs detta görs på donator-bilen.
Då vet man vad stolen förväntar sig för respons.
#1391515
En fråga, är stolarna så usla i VW T-roc att det är värt jobbet att försöka konvertera till Volvos stolar eller är det bara för att se om man kan?
Påställning/besiktningsfråga.

som @Lövet skrev. vem som helst kan besikta. […]

230fk går snålt

Allra lättast är nog att skruva loss hel[…]

Växellådan behöver inte vara d&a[…]