Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av batmac
#1377536
Jag ska byta stötfångare fram och den jag ska byta till är från en bil med sensorer fram, vilket jag inte har. Jag har bara bak. Det ser rent av ut att kunna vara så att sensorer och kablage följer med, det hade alltså kunnat vara ett ypperligt tillfälle att montera detta.

När jag läst intstruktioner och foruminlägg verkar det dock tyvärr som att kablaget måste dras hela vägen till kontrollboxen bak i bilen. Jag har dock läst några inlägg på diverse forum som påstår att det är fördraget kablage fram "i vissa bilar". Någon som vet mer om detta, och hur jag eventuellt skulle kunna ta reda på om så är fallet? Om jag måste dra kablar genom hela bilen tror jag att jag skippar det, och bara låter bli att koppla in.
#1377538
Undra om jag inte sett ett sådant kontaktstycke just där det ska vara enligt monteringsmanualen på förra V60:n. Se om du kan se det om du tar bort framlyktan och lyser i alla fall
Användarvisningsbild
av batmac
#1377605
Micce1980 skrev:Undra om jag inte sett ett sådant kontaktstycke just där det ska vara enligt monteringsmanualen på förra V60:n. Se om du kan se det om du tar bort framlyktan och lyser i alla fall
Du råkar inte veta ungefär var? Jag blir inte riktigt klok på skissen i instruktionerna. Jag tog ur lyktorna och kikade ner, men såg inget direkt iögonfallande.
#1377608
Jag skulle tro ,att du har samma kabelmatta som Xc90 hade fram till 2014.Kabel från sensorer in i kupen ,och sen kontakstycke under instrumentbädanl på passagararsidan och sedan lång kabel till styrboxen där bak.
#1377673
batmac skrev: lör 02 maj 2020, 15:36
Micce1980 skrev:Undra om jag inte sett ett sådant kontaktstycke just där det ska vara enligt monteringsmanualen på förra V60:n. Se om du kan se det om du tar bort framlyktan och lyser i alla fall
Du råkar inte veta ungefär var? Jag blir inte riktigt klok på skissen i instruktionerna. Jag tog ur lyktorna och kikade ner, men såg inget direkt iögonfallande.
Nej tyvärr. Minns att jag såg ett till när jag monterade uppvärmda spolarmunstycken
Användarvisningsbild
av batmac
#1377696
glock40sw skrev:Jag skulle tro ,att du har samma kabelmatta som Xc90 hade fram till 2014.Kabel från sensorer in i kupen ,och sen kontakstycke under instrumentbädanl på passagararsidan och sedan lång kabel till styrboxen där bak.
Ok, menar du alltså att något av detta faktiskt redan är draget?
Micce1980 skrev: Nej tyvärr. Minns att jag såg ett till när jag monterade uppvärmda spolarmunstycken
Ok jag ska ta och kika igen, kanske går att se om jag tar bort locken på nedre delen av stötfångaren. Ska ju ha in bilen för kamremsbyte på måndag, lyfter man av stötfångare då eller låter man bli tro? Om man gör det så kan jag ju fråga om dom kan kolla/knäppa lite bilder. Annars får jag väl helt enkelt se när jag ska montera, finns det fördraget så kopplar jag in, annars skiter jag i det.
#1377770
Jag passade att montera sensorer fram när jag bytte front på min förra S60, kablage var inte fördraget på bilen så man fick följa manualen o dra den från motorrummet till skuffen.
S60 är ju ganska simpel att plocka ner inredningen i så det tog inte särskilt nån tid. Sedan måste ju mjukvara laddas också

Skickat från min SM-G986B via Tapatalk

Användarvisningsbild
av batmac
#1377774
theodorkalin skrev:Jag passade att montera sensorer fram när jag bytte front på min förra S60, kablage var inte fördraget på bilen så man fick följa manualen o dra den från motorrummet till skuffen.
S60 är ju ganska simpel att plocka ner inredningen i så det tog inte särskilt nån tid. Sedan måste ju mjukvara laddas också
Ah, såpass ändå. Jag vet inte om jag har energin att dra kablage hela vägen bak, det är iofs motorrummet som känns mest drygt. Är det helt orimligt att anta att kablaget kostar multum dessutom?
#1377775
Jag valde att skaffa sensorer eftersom det var billigare att köpa kittet där sensorer o insatser o allt ingick än att köpa kåporna/insatserna i grillen löst utan sensorer. Tror inte kablage är allt för dyrt, skriv ett pm till mig imorgon med reg.nr så kollar jag åt dig på jobbet

Skickat från min SM-G986B via Tapatalk

Användarvisningsbild
av batmac
#1377777
@theodorkalin, Ja alltså i mitt fall så hade jag inte tänkt skaffa kåpor m.m. utan sensorerna, utan bara låta bli att koppla in dom. Jag vet ju heller inte om det ingår, men det ser ut som att kablaget hänger där på bilderna på stötfångaren iaf :)

Guld, jag ska försöka komma ihåg det :)

Indikationer på att backventilen vid insprut[…]

Har D4204T5 samma problem som D4204T14? nån […]

Theo's V60 T5 R-Design 2019

Trevlig bil! Kul ändå att hyfsat l&a[…]